Enorman rast broja penzionera u Federaciji BiH
Broj penzionera u Bosni i Hercegovini (BiH) trenutno nije veći od broja radnika, ali se rapidno izjednačava zbog rasta broja penzionera i smanjenja broja radno sposobnih građana. Ovaj trend predstavlja ozbiljan rizik za održivost bh. penzionog sistema i ukupnu ekonomsku stabilnost, rekao je ministar rada i socijalne politike Federacije BiH (FBiH) Adnan Delić. Govoreći o statusu penzionera, ali i održivosti penzionog sistema, Delić je naveo da je omjer radnika i penzionera 1,2 i da trenutno u Federaciji BiH radi 549.000 radnika naspram 451.000 penzionera.
"Ono što su trendovi koji su nepovoljni po Federaciju BiH su trendovi da će broj penzionera enormno rasti i da će populacija od 65 plus na nivou Federacije BiH također rasti, a nismo sigurni koliko će broj uposlenih u istom omjeru rasti kako bi ovaj sistem bio održiv", dodao je Delić. Podsjetio je da je 2018. godine izvršena izmjena i dopuna Zakona u penzijskom i invalidskom osiguranju i da je kompletan sistem prebačen na trezor, te da se Vlada u tom zakonu obavezala da će sva sredstva koja nedostaju biti isplaćivana iz budžeta Federacije Bosne i Hercegovine.
"Ove godine je, do sada, iz budžeta za sve penzije namireno 318 miliona KM. Jedini način kako da riješimo pitanje dugoročne stabilnosti penzijsko - invalidskog sistema je povećanje broja zaposlenih", naveo je Delić, prenose lokalni mediji. Delić je inače učestvovao na konferenciji Evropske federacije sindikata javnih usluga (EPSU), koja se održava srijedu i četvrtak u Sarajevu, a na kojoj je jedna od glavnih tema i tržište rada u BiH, odnosno izazovi sa kojima se suočavaju zemlje na tržištu rada.
U svom obraćanju Delić je istakao važnost harmonizacije radnog zakonodavstva s evropskim standardima. Naglasio je da su pred BiH značajni izazovi na tržištu rada, posebno u kontekstu odlaska radno sposobnog stanovništva, te sve većeg jaza između broja zaposlenih i penzionera. "Ovaj trend predstavlja ozbiljan rizik za održivost našeg penzionog sistema i ukupnu ekonomsku stabilnost. Ako ne pronađemo način da zaposlimo i zadržimo ljude u našoj zemlji, suočit ćemo se s još većim poteškoćama u budućnosti", poručio je Delić.
Također, naglasio je važnost evropskih integracija kao prilike za poboljšanje domaćeg tržišta rada, ali i zadržavanje domaće radne snage. "Evropske integracije ne donose samo političke ili ekonomske koristi, već i jasniju zaštitu prava radnika, bolje uslove rada i šire mogućnosti za razvoj i balans u fluktuaciji radne snage. Moramo iskoristiti te prilike kako bismo stvorili povoljnije uslove za zapošljavanje i smanjenje nezaposlenosti, te ojačali domaće tržište rada", rekao je Delić.
Iz Ministarstva rada i socijalne politike FBiH su istakli da trenutno aktivno rade na izmjenama i dopunama Zakona o radu. U tom smislu, formirana je uža radna grupa koja izrađuje nacrt novog teksta zakona i koja danas po drugi put od početka rada zasjeda u Ministarstvu, javlja BHRT.