Centralna banka BiH ulaže u zelene obveznice
Finansijski sistem, kao temelj ekonomske stabilnosti i razvoja, igra ključnu ulogu u promovisanju zelenog i održivog finansiranja, što je od suštinskog značaja za borbu protiv klimatskih promjena i očuvanje životne sredine.
U tom kontekstu, Centralna banka BiH (CBBiH) je 2023. godine započela ulaganje dijela deviznih rezervi u zelene obveznice zemalja članica Ekonomske monetarne unije, čija su emitovana sredstva namijenjena finansiranju zelenih, društveno odgovornih i održivih projekata.
"Na taj način napravili smo iskorak u investicionim praksama, pridruživši se centralnim bankama širom svijeta koje aktivno ulažu u zelene obveznice", istaknula je guvernerka Centralne banke BiH Jasmina Selimović. Ona se obratila u okviru panela Finansijski sistem i zeleno održivo finansiranje na 21. Revicon Međunarodnom ekonomskom forumu Zelena transformacija i održivo poslovanje koji se održava u Dubrovniku 4 i 5. decembra 2024.
Zelene obveznice služe kao finansijski instrument podrške projektima usmjerenim na obnovljive izvore energije, energetsku efikasnost, smanjenje emisija štetnih gasova i očuvanje biodiverziteta. Iako se suočavaju sa izazovima poput ograničene ponude i likvidnosti, njihova popularnost među investitorima raste zahvaljujući podršci međunarodnih institucija i sve izraženijoj globalnoj potrebi za ekološkom tranzicijom.
"Ulaganje CBBiH u zelene obveznice jednako je sigurno kao i ulaganje u standardne državne obveznice, jer su obje vrste obveznica podržane punim bilansom stanja emitenta, a ne samo prihodima od ekoloških projekata", istaknula je Selimović.
Selimović je naglasila da više od trećine centralnih banaka globalno već koristi ekološke, društvene i upravljačke (ESG - Environmental, Social and Governance) principe u investicionim politikama. Prema podacima Svjetske banke, broj institucija koje integriraju ESG faktore u upravljanje deviznim rezervama porastao je sa 27 posto u 2021. na 34 posto u 2023. godini, pri čemu Evropa prednjači.
Međutim, u SAD, fondovi koji su i pokrenuli ESG aktivnosti, masovno odustaju od ESG principa. Smatra se da će se takvan pravac dodatno ubrzati dolaskom nove administracije u Bijelu kuću, jer je novi ministar energetike Chris Wright, izvršnog direktora Liberty Energy, veliki pobornik nafte i drugih fosilnih goriva, koji je ESG principe i klimatske promjene upoređivao sa "komunizmom u sovjetskom stilu".
"CBBiH svojim ulaganjem šalje jasnu poruku o važnosti uloge finansijskog sistema u borbi protiv klimatskih promjena. Ovakva ulaganja smanjuju ekološki otisak i otvaraju vrata inovacijama, novim radnim mjestima i otpornijim zajednicama", zaključila je guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine Jasmina Selimović.