Elektroprivreda BiH lani u minusu 57 miliona KM
Javno preduzeće Elektroprivreda BiH (EP BiH) Sarajevo fiskalnu je 2024. godinu završilo sa 57,5 miliona KM gubitka, navodi se u revidiranom finansijskom izvještaju o poslovanju ovog dioničkog društva. Taj rezultat ipak predstavlja "poboljšanje" poslovanja u odnosu na prethodnu 2023. godinu, koju je Elektroprivreda BiH završila sa gubitkom od 331,7 miliona KM, saznaje internet magazin Beta.ba.
Ukupni prihodi Elektroprivrede BiH u 2024. godini iznosili su 1,2 milijarde KM, što predstavlja povećanje prihoda od 9,9 posto u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, ukupni rashodni kompanije u 2024. godini iznosili su 1,3 milijarde KM, što predstavlja smanjenje rashoda rashoda za 10,4 posto u odnosu na rashode iskazane u finansijskom izvještaju za 2023. godinu.
Inače, Elektroprivreda BiH Sarajevo je do 2023. godine poslovala uglavnom pozitivno. Tako je, naprimjer, kompanija 2022. godinu završila sa 6,1 milion KM neto dobiti, dok je 2021. godinu kompanija zaključila sa 12,3 miliona KM profita. Godinu 2020. Elektroprivreda je zaključila sa 7,2 miliona KM neto dobiti, 2019. sa 20,1 milion KM a 2018. sa 2,3 miliona KM profita, saznaje Beta.ba.
Teoretski, loše poslovanje Elektroprivrede BiH Sarajevo može biti uzrokovano sa više faktora, uključujući zastarjelu infrastrukturu, finansijsku nedisciplinu, političke uticaje, nedostatak investicija, visoke dugove i neadekvatno upravljanje. Međutim, Edhem Bičakčić, bivši federalni premijer i bivši generalni direktor Elektroprivrede BiH, smatra da je glavni razlog lošeg poslovanja ovog javnog preduzeća u zadnje vrijeme smanjena proizvodnja uglja.
"Stiče se dojam da su svi digli ruke od proizvodnje uglja i da su prepustili neminovnosti to da se rudnici zatvaraju", rekao je Bičakčić nedavno za Dnevnik 2 Federalne TV. "Međutim, dug je taj period u kojem se mi još uvijek i te kako moramo oslanjati na rudnike. Daleko je ta 2050. godina kada smo se obavezali prema Energetskoj zajednici za dekarbonizaciju i nultu emisiju CO2. Treba živjeti u tom periodu, održavati postrojenja, izvlačiti iz njih maksimum, pogotovo sada kada još uvijek nismo penalizirani za emisiju CO2 i ne plaćamo te karbonske takse".
Dodao je, također, da je za loše rezultate poslovanja kriv i prekid ugovora sa kineskim partnerom za Blok 7 Termoelektrane Tuzla, što je rezultiralo i plaćanjem troškova koji su neminovni po prekidu ugovora, prenijela je Federalna televizija.
Na pitanje kako je došlo do toga da smo od najvećeg izvoznika struje u regiji na korak do uvoza struje, Bičakčić odgovara da uzrok leži u činjenici da je drastično smanjena proizvodnja uglja - prije nekoliko godina Elektroprivreda BiH je proizvodila šest miliona tona uglja godišnje, a sada samo tri miliona.
Elektroprivreda BiH Sarajevo je inače dioničko društvo, čiji je većinski dioničar Vlada Federacije BIH koja kontroliše 90 posto dionica kompanije.