Iran veoma polako i jako metodično kuha žabe
Očiglednu suzdržanost Irana pred izraelskom agresijom ne treba zamijeniti sa slabošću. Teheran ustrajno vrši pritisak na Tel Aviv vlastitim metodama, pažljivo pripremajući pozornicu za raspad Izraela. Strategija u asimetričnom ratovanju, u kojem je Iran veoma vješt, izražena je teorijom "kuhane žabe". Legenda kaže da će žaba stavljena u plitki lonac sa vodom koja se grije na šporetu ostati sretna u loncu dok se temperatura nastavlja penjati - i neće iskočiti čak ni kada voda polako dosegne tačku ključanja i ubije žabu. Promjena temperature od jednog stepena u isto vrijeme je toliko postepena da žaba ne shvata da je kuhana sve dok ne bude prekasno.
Ova je priča alegorija - lijepa basna koja treba prenijeti smislenu lekciju - a na nju se često pozivaju vojska i geopolitičari kako bi opisali "dugu igru" postizanja strateških ciljeva. Danas su Iran i njegovi regionalni saveznici ti koji koriste odmjeren pristup za povećanje temperatura u zapadnoj Aziji sve dok voda ne prokuha američke i izraelske "žabe" do smrti. Strategija, disciplina i rijetko strpljenje - antiteza zapadnoj kratkoročnosti - donijet će Iranu pobjedu. Ili da citiram Talibane: "Amerikanci imaju satove, ali mi imamo vrijeme".
Vrijeme je sada na strani Iranske Islamske revolucionarne garde (IRGC - Islamic Revolutionary Guard Corps) i njenih regionalnih saveznika. Dva povezana primjera pokazuju kako IRGC kalibrira temperature poput naučnika u laboratoriji. Nakon pokretanja operacije otpora Al-Aqsa Flood pod vodstvom Hamasa 7. oktobra prošle godine, američki predsjednik Joe Biden rasporedio je sredstva američke mornarice u Perzijski zaljev i Sredozemno more kako bi "branili" Izrael.
Dana 26. novembra, USS Eisenhower i njegova pratnja plovili su kroz Hormuški tjesnac, usidrivši se u Perzijskom zaljevu na strani Saudijske Arabije. Jemenske mornaričke snage povezane sa Ansarallahom isprva su gađale izraelske brodove i luku Eilat svojim prvim hicima 19. oktobra. No, do 29. novembra njihovi su napadi eskalirali i uključili brodove koji su išli u ili iz Eilata, bez obzira na zastavu ili vlasništvo. Ovaj obrazac je kulminirao Pentagonovom objavom Operacije Prosperity Guardian (Čuvar prosperiteta) 18. decembra, usmjerene na zaštitu ekonomskih interesa Izraela a na štetu američkog vojnog osoblja. Nakon toga, Eisenhower i njegova pratnja premjestili su se iz Perzijskog zaljeva u Crveno more i Adenski zaljev, kako bi opet "branili" okupacionu državu.
Međutim pozicioniranjem sredstava američke mornarice u Crvenom moru i Adenskom zaljevu ostavilo je zapadne snage osjetljivima na potencijalne napade iz Irana ili oružja koje je isporučio Iran, uključujući krstareće rakete, balističke rakete, bespilotne letjelice i najnovije hipersonične projektile. Uprkos ogromnim naporima američke mornarice (USN) i američkih vazdušnih snaga (USAF), jemenski Ansarallah ostaje neporažen. Prethodni anglo - američki zračni napadi u Jemenu pokazali su se neefikasnim.