Finansijski sistem klizi ka krahu i hiperinflaciji
Posljednjih nekoliko godina stalno ponavljam da više neće biti trajnog smanjenja kamata. 40-godišnji trend pada američkih kamatnih stopa dosegao je dno 2020. i od tada su stope u sekularnom uzlaznom trendu. O tome sam raspravljao u mnogim tekstovima i intervjuima, pri čemu sam izjavio da će stope premašiti 10 posto i potencijalno mnogo više u nadolazećem inflacijskom okruženju, potaknutom eskalacijom deficita i eksplozijom duga.
Ali FED će zadržati niske stope, komentarisali su stručnjaci. Sada se, međutim, ti isti "stručnjaci" predomišljaju pa kažu da vjeruju da rezova više neće biti. A jednostavno je. Nijedna centralna banka ne može kontrolisati kamatne stope kada njena vlada u isto vrijeme nemarno izdaje neograničene dugove, a jedini kupac tih dugova je sama ta centralna banka.
To je Ponzijeva shema dostojna samo neke Banana Republike. Ali to je ujedno i pravac kojim idu Sjedinjene Države. Dakle, snažno rastuće dugoročne stope povući će ka gore i kratkoročne stope. I u tom trenutku će početi "zabava". Niall Ferguson je nedavno rekao: "Svaka velika sila koja troši više na servisiranje duga (plaćanje kamata na državni dug) nego na odbranu neće dugo ostati velika. To je istina koja je vrijedila za Habsburšku monarhiju, za Španiju, za ancien régime Francusku, to je istina koja je vrijedila i za Otomansko carstvo, naravno kao i za Britansko carstvo".
Na temelju kalkulacije CBO (Congressional Budget Office) Sjedinjene Države će već 2024. potrošiti više novca na kamate nego na odbranu. Čudno da je CBO ovo saopštio, jer, kako to obično biva, CBO radije ne govori neugodne istine. Zato su se ovdje ispravili. CBO predviđa da će troškovi kamata dosegnuti 1,6 triliona dolara do 2034. Ali ako ekstrapoliramo trendove deficita i primijenimo trenutnu kamatnu stopu, godišnji trošak kamata dosegnut će 1,6 triliona dolara krajem 2024. godine, a ne 2034. godine.
Pogledajte bilo koji grafikon troškova kamata američke vlade. Jasno je da je već sada eksponencijalan. Ukupni savezni dug bio je ispod 1 trilion dolara 1980. godine. Sada su kamate na dug 1,6 triliona dolara. Dug danas iznosi 35 triliona dolara i tim će tempom porasti na 100 triliona do 2034. I to je veoma konzervativno. Sa trendom rasta kamata kao što je gore objašnjeno, stopa od 10 posto u 2036. ili prije nije nerealna. Sjetite se da su stope 1970-ih i ranih 1980-ih bile znatno iznad 10 posto, ali sa mnogo nižim dugom i deficitom.
Analizirajmo sadašnji i budući dug američkog trezora (i većinu državnog duga). Izdavanje će se eksponencijalno ubrzati, dug se nikada neće vratiti, a u najboljem slučaju samo će biti odgođen - ili što je vjerojatnije neizvršen - pri čemu će vrijednost američke valute strmoglavo pasti. I čemu sve ovo vodi? Najvjerojatnije je pred nama inflacijsko razdoblje koje će dovesti do hiperinflacije.