Koji su ključni američki problemi i kako ih riješiti
Amerika je, nema nikakve sumnje, zemlja ogromne snage - tehnološke, ekonomske i kulturne. Ali njena vlada duboko je iznevjerila vlastite građane, a i svijet. Trumpovu pobjedu vrlo je lako razumjeti. Bio je to glas protiv statusa quo. Nacionalna anketa NBC-a u septembru 2024. pokazala je da je 65 posto Amerikanaca reklo da je zemlja na krivom putu, dok je samo 25 posto smatralo da je na pravom putu. U martu 2024. prema anketi Gallupa samo 33 posto Amerikanaca odobravalo je Bidenovo vođenje vanjskih poslova. Hoće li Trump pokušati popraviti ono što stvarno muči Ameriku tek ostaje da se vidi.
Srž američke krize je politički sistem koji ne uspijeva zastupati prave interese prosječnog američkog glasača. Američki politički sistem doslovno je hakiran velikim novcem prije nekoliko decenija, naročito od kada je Vrhovni sud SAD-a otvorio vrata neograničenim finansijskim doprinosima za političke kampanje. Od tada je američka politika postala igračka superbogatih donatora i usko interesnih lobija, koji finansiraju izborne kampanje u zamjenu za politike koje favorizuju njihove interese, a ne opšte dobro.
Danas je očigledno da dvije grupe bukvalno posjeduju Kongres i Bijelu kuću - superbogati pojedinci i različiti lobiji. Svijet je nedavno gledao kako je Elon Musk, najbogatija osoba na svijetu, odigrao jedinstvenu ulogu u podršci Trumpovoj izbornoj pobjedi. Ali, i drugi su milijarderi učestvovali u njegovoj pobjedi. Mnogi (iako ne svi) superbogati donatori nakon pobjede traže posebne usluge od političkog sistema za svoje kompanije ili investicije, a spisak tih zahtjeva bit će uredno isporučen Kongresu, Bijeloj kući i regulatornim agencijama. Mnogi od ovih donatora također guraju istu stvar - daljnje smanjenje poreza na prihode preduzeća i kapitalnu dobit.
U suštini, bilo bi jako malo razlike u svemu da je Kamala Harris pobijedila. Demokrate također imaju svoju dugačku listu superbogatih koji su finansirali predsjedničku i kongresnu kampanju. Mnogi od tih donatora također bi zahtijevali - i naravno dobili - posebne usluge. Porezne olakšice decenijama je donosio Kongres, bez obzira na njihov uticaj na rastući savezni deficit koji sada iznosi gotovo 7 posto BDP-a. Paralelno, udio dohotka od rada u BDP-u smanjio se za oko 7 postotnih bodova od kraja Drugog svjetskog rata. Kako se dohodak prebacio sa rada na kapital i tržište dionica, super bogatstvo je poraslo, a ukupna vrijednost tržišta dionica porasla je sa 55 posto BDP-a 1985. na 200 posto BDP-a danas!
Druga grupa koja ima uticaj na Vašington su razni lobiji. Ti moćni lobiji uključuju vojno - industrijski kompleks, Wall Street, Big Oil, Big Pharma i naravno - izraelski lobi. Američka politika organizovana je tako da zadovolji posebne interese tih lobija. Svaki lobi doslovno kupuje podršku određenih odbora u Kongresu, kao i izabranih nacionalnih vođa kako bi stekli kontrolu nad javnom politikom (u većini zemalja to se naziva korupcijom, ali ne i SAD, op. red.).