Kolaps Net Zero politike i veliki poraz bankara?
Ujedinjeni narodi pokrenuli su Net Zero Banking Alliance (NZBA) uz veliku pompu 2021. godine. Savez je okupio neke od najvećih svjetskih banaka, obvezujući ih na cilj koji nikada nisu mogli postići - postizanje neto nulte emisije ugljika unutar svojih kreditnih i investicionih portfelja. To je podrazumijevalo prekid veza sa značajnim dijelom njihovih klijenata i njihovih ulaganja u ugljikovodike, transport i druge velike industrije, uz preusmjeravanje golemih iznosa dioničarskih sredstava u neekonomske "zelene" prevare.
Ukratko, NZBA je predstavljala daljnju politizaciju i naoružavanje globalnog bankarskog sistema. Kompanije ili zemlje koje se nisu htjele prikloniti klimatskom kultu suočile su se sa prijetnjom da će bankrotirati. Tokom sljedećih mjeseci više od 120 svjetskih banaka - uključujući HSBC, Bank of America, Barclays i Deutsche Bank - žurile su pridružiti se NZBA-u i zaraditi ESG (Environmental, Social and Governance) bodove.
Kako je zamah za NZBA nastavio rasti, banke koje su sudjelovale stavljene su na kurs sudara radi provjere stvarnosti istorijskih razmjera. Kada su velike banke počele shvatati da su njihova NZBA obećanja nerealna fantazija - napetosti su počele rasti. Te su napetosti konačno izbile tokom konferencijskog telefonskog razgovora između velikih banaka i državnih regulatora prošle godine.
Tokom tog razgovora, Judson Berkey iz UBS-a izrazio je svoju frustraciju, rekavši da najveće svjetske banke ne mogu ispuniti zeleni regulatorni ideal ako ne počnu bezobzirnim tempom otpuštati ogroman broj klijenata širom svijeta, što bi također poremetilo ekonomije u velikim regijama svijeta koje uveliko ovise o "prljavim" gorivima.
Ako bi velike banke htjele ispuniti svoje obveze prema NZBA-u, morale bi prestati opsluživati velike robne kompanije, energetski intenzivne tehnološke firme i brojne druge čije računovodstvo obračuna ugljika nije odgovaralo cilju. To bi također zahtijevalo da banke značajno smanje svoje operacije u zemljama poput Poljske, Indonezije, Južne Afrike i drugih koje se uveliko oslanjaju na ugalj kao primarni izvor energije.
Suočene s ovom neprivlačnom stvarnošću, banke su počele preispitivati svoje sudjelovanje u NZBA. Onda je došla Trumpova pobjeda na izborima 2024. i brana je doslovno pukla. Nekoliko sedmica nakon što je Trump pobijedio, Bank of America, Wells Fargo, Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley, JPMorgan (najveća američka banka) i druge velike finansijske institucije najavile su svoj odlazak iz NZBA. Prevedeno, štakori bježe sa NZBA broda koji tone što je brže moguće.
Pominjem priču o NZBA-u jer naglašava dugo čekanu promjenu paradigme na energetskim tržištima - zeleni balon od 5 triliona dolara je upravo pukao.