Web aplikacije mogu da zaštite lične podatke
Umorni ste od primanja e-mail poruka o povredama zaštite ličnih podataka od kompanija koje ih nisu uspjele zaštititi? Nerviraju vas stalne neželjene poruke? Dosta vam je ciljanih oglasa na svakoj pojedinoj platformi društvenih medija? Ako je tako, imam eksperiment koji možete isprobati već danas - koristite verzije aplikacija samo u browseru (pregledniku) na svom mobilnom telefonu.
Prošlog novembra izbrisao sam nebitne aplikacije sa većine svojih uređaja, uključujući Amazon, Instagram, Splice, Spotify i aplikaciju za astronomiju. Učinio sam to kako bih stekao određenu kontrolu nad pristupom mojim ličnim podacima. U januaru sam izvršio još jedno čišćenje, eliminišući aplikacije koje sam prije smatrao ključnim uslužnim programima, poput Apple Musica, Gmaila, YouTubea, pa čak i (uzdah!) moj upravitelj šiframa.
Imajte na umu da to ne znači da danas ne koristim nijednu od ovih usluga. Naprotiv. Samo sam odbacio aplikacije u korist proširenja browsera ovim aplikacijama. Nakon četiri mjeseca života bez izvornih aplikacija na telefonu - ne vraćam se više. Ako isprobate ovaj eksperiment, vjerojatno ćete otkriti da su sve aplikacije na vašem telefonu također dostupne i kao web aplikacije. Počeo sam pratiti izvještaje o vremenu provedenom pred ekranom u januaru, što je pokazalo da se vrijeme dramatično smanjio prilikom korištenja web aplikacija.
Web aplikacije samo su verzije mrežne platforme ili usluge kojoj se može pristupiti ili pokrenuti u browseru. Ne zahtijevaju instalaciju na vaš računar ili druge uređaje. Web aplikacije koristite tako da otvorite browser na svom uređaju i posjetite web mjesto za tu aplikaciju ili uslugu kojoj želite pristupiti. Drugim riječima, posjetite facebook.com na browseru i deinstalirajte Facebookovu nametljivu aplikaciju koja je gladna vaših podataka.
Zadržavanje aktivnosti vaše aplikacije unutar browsera malo otežava posao kompanijama za prikupljanje vaših ličnih podataka bez vašeg pristanka. Nakon ispitivanja izvještaja najboljih AI chatbotova, primijetio sam da prikupljanje podataka aplikacija često uključuje sve - od popisa kontakata do zvuka mikrofona na vašim telefonima ili tabletima.
U vrijeme kada kriminalci koriste realistične deepfakeove generisane umjetnom inteligencijom kako bi potaknuli razorne online prevare, naprosto morate čuvati svoje privatne podatke - uključujući fotografije i videozapise na svom uređaju.
Jednom kada su ti podaci online, to je kraj igre. Aplikacije koje se trenutno nalaze na vašem telefonu nazivaju se izvornim aplikacijama, a programeri ih stvaraju za određeni uređaj ili operativni sistem. Izvorne aplikacije mogu direktno komunicirati sa softverom ili hardverom vašeg uređaja, potencijalno dopuštajući kompanijama da vide vašu lokaciju, slušaju zvuk vašeg mikrofona, pregledavaju vaše fotografije i videozapise.