Profitablinost banak i kamate u BiH kao i u EU
Trinaest komercijalnih banaka sa sjedištem u Federaciji BiH ostvarile su na kraju 2024. godine ukupnu (zbirnu) neto dobit u iznosu od 599,8 miliona KM. Ovaj poslovni rezultat predstavlja opet svojevrsni rekord bankarskog sektora, jer su banke u FBiH 2023. završile sa 516 miliona KM neto dobiti, 2022. sa 361 milion KM, 2021. sa 293 miliona KM, 2020. sa 174 miliona KM, 2019. sa 273 miliona KM, 2018. sa 255 miliona KM, 2017. sa 239 miliona KM dobiti i tako dalje.
Kao što se vidi iz gornjih podataka, komercijalnim bankama u FBiH profitabilnost posljednjih godina raste, a isti je ili veoma sličan slučaj i sa bankama u manjem bh. entitetu, u Republici Srpskoj. Prema podacima Agencije za bankarstvo FBiH (FBA) pokazatelji profitabilnosti banaka su slijedeći: dobit na prosječnu aktivu (ROAA - Return on Average Assets) iznosi u 2024. godini 1,97 posto, a dobit na prosječan ukupni kapital (ROAE - Return On Average Equity) 15,39 posto.
Naravno, ove brojke same za sebe većini ne znače apsolutno ništa ako se ne porede sa nečim. Obzirom da je KM fiksno vezana za euro, onda je naravno logično da pokazatelje profitabilnosti bh. banaka uporedimo sa evropskim bankama. Prema podacima Statista, koji se pak poziva na podatke Evropske centralne banke (ECB - European Central Bank) i nacionalnih centralnih banaka, prosječni ROA za evropske banke u 2023. godini iznosio je 0,68 posto.
S druge strane, prosječni ROE za evropske banke u prvoj polovini 2024. godine iznosio je, prema istom izvoru, 10,9 posto. A to znači, najjednostavnije rečeno, da su banke u (F)BiH profitabilnije nego banke u Evropi. Iako je to jasno samo po sebi, pomenimo i da veći broj ROA i ROE predstavlja veću profitabilnost. Kada naprimjer kažemo da je ROE u BiH 15,39 posto to znači da je svaki dioničar banke na uloženih 100 KM u njene dionice na kraju fiskalne godine dobio (zaradio) 15,39 KM.
Ili drugačije rečeno - svaki dioničar koji je recimo prošle godine kupio dionice banke u FBiH po knjigovodstvenoj vrijednosti za narednih će sedam godina u potpunosti povratiti uloženo. U Evropi je taj povrat, ipak, malo duži: tamo će (u prosjeku) dioničaru biti potrebno 9,1 godina da povrati uloženo. Iz pomenutog se, znači, može zaključiti da je bankama BiH dobro mjesto za poslovanje, jer naprosto njeni dioničari mogu u BiH zaraditi više nego na isti iznos kapitala u Evropi, naravno ako pri tome izuzmemo stalne političke nestabilnosti.
A odakle banke u FBiH dolaze do sredstava za kreditiranje? Prema podacima FBA za treći kvartal 2024. godine, najznačajniji izvor finansiranja banaka bili su depoziti i to u iznosu od čak 81,3 posto. A to znači da na svakih 100 KM kredita koje odobre banke 81,3 KM su sredstva pribavljena iz depozita bh. građana, kompanija, udruženja i vlada. I u Evropi su najznačajniji izvori finansiranja banaka depoziti, ali u znatno manjem obimu - između 50 i 70 posto (Britanija i Švajcarska 50 posto, Njemačka 60 posto i tako dalje).