Menu
RSS

Zapadni finansijski sistem raspao se još 2008.

Ruski predsjednik Vladimir Putin počeo je 2014. godine usmjeravati Rusiju da se "odmakne" od globalnog liberalnog poretka, očekujući propast tog sistema i veliku ekonomsku krizu, rekao je jedan od vodećih ruskih ekonomista Sergei Glazyev gostujući u emisiji moskovskog FM radija. Putin je Rusiju 2014. počeo usmjeravati ka uspostavljanju Euroazijske ekonomske unije (EAEU), čiji je cilj bio stvoriti novi centar moći koji će konkurisati SAD-u i Evropi.

Putin već tada predvidio prijeteću ekonomsku katastrofu na Zapadu zbog neodrživih finansijskih praksi i ogromnih javnih dugova, predviđajući globalne reperkusije slične Velikoj depresiji. Zbog toga se, istakao je Glazyev, Rusija pripremala odbaciti dolar i međunarodne ugovore. "Potreba za napuštanjem zapadnocentričnog sistema i stvaranjem vlastitog diktira ne samo činjenica da Sjedinjene Države ne mogu i ne žele ravnopravno nositi sa Rusijom, već i činjenica da glavni finansijski instrument Zapad u obliku dolara propada i da će vrlo brzo njegovi vlasnici i formalno objaviti njegov slom", naglasio je Glazyev.

Prema mišljenju ruskog ekonomiste, američke finansijske elite godinama su odgađale krajnji kolaps. Zapravo, masovni kolaps finansijskih tržišta u Americi se dogodio još 2008. godine, dodao je on, kada je izbila dobro poznata ekonomska kriza. Administracija Bijele kuće tada je štampala velike količine fiat novca kako bi "spasila" ekonomiju. Međutim, kriza se vratila krajem 2019. i početkom 2020. godine, neposredno pred pandemiju, kada je američki establišment ponovo odlučio pokrenuti štamparije, kako bi Vlada još jednom potakla ekonomiju novim gigantskim inekcijama likvidnosti.

Sada, statistike pokazuju da je ono što su učinili bilo efikasno samo u vrlo kratkom razdoblju te da je to dovelo Sjedinjene Države u slijepu ulicu, pojasnio je Glazyev. "Prvo alarmantno zvono bio je početak oštrog pada najvažnijih ekonomskih pokazatelja krajem četvrtog kvartala 2021. godine", kazao je. "Od tada se ekonomska situacija u SAD-u samo nastavila pogoršavati. Najvjerojatniji izlaz iz sadašnje krize mogao bi biti brzi kolaps finansijskih tržišta".

On je istakao kako se globalni liberalni sistem temelji na principu stalne ekspanzije i rasta, a kada se više nema gdje širiti, taj sistem zapada u krizu koja bi donijela destrukciju i otpis svih ranije nagomilanih obveza. "U svakom slučaju, kriza koja se približava prijeti da će se razviti u društvenu i ekonomsku katastrofu punih razmjera, čiji razmjeri neće biti inferiorni u odnosu na Veliku depresiju 30-ih godina prošlog stoljeća", smatra Glazyev.

"Sada svima postaje jasno da više nije moguće izbjeći izbijanje katastrofe u Sjedinjenim Državama, koja će se kasnije proširiti cijelim svijetom i postati globalna. Jedino što možete učiniti je dobro se pripremiti za to. A upravo je to ono što Putin radi već nekoliko godina. Rusija se već potpuno riješila dolara u strukturi svojih državnih rezervi i prebacila sva inostrana plaćanja sa svim našim ključnim partnerima u nacionalne valute", pojasnio je jedan od najboljih ruskih ekonomista.