Menu
RSS

Proxy sukob velikih sila odlučuje kuda ide Srbija

Srbija je danas jedno od najvažnijih "međuprostora" u svijetu, a sudbinu ove zemlje odredit će ipak geopolitički proxy sukob velikih sila. Srbija se nalazi u identičnoj poziciji kao Moldavija i Gruzija, piše Matthew Kaminski, urednik američkog mainstream medija Politico,, dodajući da "lideri Srbije za sada naginju i tamo i ovamo, zavisno od dana do dana, bez eksplicitnog biranja strane". Kaminski primjećuje kontradiktorne signale u Srbiji, poput agresivnih grafita usmjerenih protiv NATO-a ili slavljenja ratnih zločinaca osuđenih za genocid u Srebrenici, pitajući hoće li se Srbija svrstati uz EU i NATO ili uz Rusiju i Kinu.

Navodi da iako Srbi imaju veliki uticaj na to kako će izgledati njihova budućnost, da će "njihovo mjesto u svijetu ipak na kraju zavisiti o apetitu Vašingtona da vodi i pobijedi u novoj borbi velikih sila". Osvrćući se na turbulentnu prošlost Srbije, sa erom Slobodana Miloševića, razornim ratovima i gubitkom Kosova, Kaminski sugeriše da SAD i saveznici ipak mogu oblikovati putanju Srbije kombinacijom ekonomske i diplomatske moći.

Pod vodstvom Aleksandra Vučića, koji ekonomski naginje Rusiji i Kini a teži ulasku u EU, Srbija se suočava sa delikatnim balansiranjem. Snažna istovremena podrška Zapada, Rusije, Turske i Kine nije spriječila Vučića da suptilno traži bliže veze sa Zapadom. Nedavna ulaganja u francuske avione te oko 900 miliona dolara srpskog oružja koje ide Ukrajini da podrži njene ratne napore protiv Rusije, signaliziraju želju za zapadnim svrstavanjem, uprkos uticajima Moskve i Pekinga.

Vašington i prijestolnice EU nedavno su "počele da se dodvoravaju Vučiću", ističe Politico. Američki predsjednik Joe Biden odabrao je uglednog diplomatu koji ima iskustva na Balkanu kako bi uspostavio kontakte sa Vladom Srbije. Kaminski također navodi da uzastopne posjete francuskog predsjendika Macrona i njemačkog kancelara Scholza odražavaju želju Evrope da se približi Srbiji. Međutim, "nije jasno gdje predsjednik Vučić želi da Srbija završi", piše Kaminski dodajući da Vučić kaže "da želi da Srbija želi da pristupi EU".

Kaminski smatra da je Vašingtonu i Briselu glavni cilj sada da spriječe da Srbija da postane ruski satelit poput Bjelorusije. "Naša najveća briga je zloćudni uticaj Rusije", rekao je za Politico neimenovani zapadni diplomata. "Želimo da Srbija bude usklađena sa Zapadom, da bude dio sistema koji se suprotstavlja ruskom ekspanzionizmu", dodao je.

Srbi koji teže Zapadu gledaju prije svega u pravcu Vašingtona. Traže podršku SAD-a za pristupanje EU, kao što je to učinjeno za Poljsku i druge zemlje Centralne Evrope. Neimenovani ministar vlade Srbije rekao je za Politico da bi SAD trebale iskoristiti svoj uticaj u tom smjeru, dok Kaminski ističe da bi Vučić mogao biti otvoren za Zapad te da "treba gledati šta on radi u vezi Ukrajine, na Balkanu i u vezi Evrope, a ne šta govori narodu" u svojoj zemlji. Obećanje bližih veza sa slobodnim svijetom moglo bi odvući Srbiju od Rusije i Kine, donoseći stabilnost u Evropi, zaključuje urednik Politica.