Neslavni rezultati operacije Prosperity Guardian
Istraga libanskog Al Mayadeena iz jula ove godine razotkrila je ozbiljan neuspjeh američke mornarice u operaciji Prosperity Guardian, u kojoj je jemenski pokret AnsarAllah, također poznat kao Huti, odnio ključnu pobjedu nad snažnom američkom flotom. Ovaj incident, koji je započeo sa velikim očekivanjima Vašingtona o demonstraciji američke vojne moći, završio je sramotnim povlačenjem nosača aviona USS Eisenhower, što se u vojnim krugovima smatra simboličkim krajem jedne ere američke vojne hegemonije, prenosi portal Geopolitika.
U početku osmišljena kao pokazna sila koja bi odvratila iranske i jemenske snage te umirila saveznike poput Izraela, operacija se ubrzo pokazala kao ozbiljan vojni i politički fijasko, prenose mediji. Čak i mainstream mediji, poput New York Timesa, više ne mogu prikrivati poraz te su ga "priznali", no ton izvještavanja je blaži, gotovo prikrivan, kako bi se ublažila stvarna težina neuspjeha. List je opisao povlačenje Eisenhowera iz Crvenog mora kao "kraj strateškog raspoređivanja" i istovremeno pokušao obraniti herojski povratak mornara u luku Norfolk u Virdžiniji.
Američki nosači aviona, nekada simbol vojne moći, više naprosto nisu prilagođeni modernim ratnim uslovima, suočavajući se sa prijetnjama poput jeftinih dronova i raketa, zaključuju vojni stručnjaci. Ovi skupi brodovi, poput Eisenhowera, postali su manje efikasni u dugotrajnim sukobima, prisiljavajući američku mornaricu na defanzivnu poziciju. Visoki vojni troškovi i niska efikasnost doveli su do zaključka da su nosači aviona postali "relikti prošlosti", neprimjereni za savremene sukobe. Operacija Prosperity Guardian stoga se danas smatra "kataklizmom", jer je prisutnost USS Eisenhowera trebala uplašiti Iran, Hezbollah i AnsarAllah. No Pokret otpora nije odustao od svojih ciljeva.
Osim toga, izraelski mediji ovih dana prenose da su Amerikanci poručili Izraelu da njihova folta ne može biti zauvijek raspoređena u blizini jer su naprosto troškovi preveliki. Ovaj neuspjeh podsjeća na historijski fijasko Pentagonove ratne simulacije Millennium Challenge iz 2002. godine, koja je također razotkrila slabosti američkih vojnih operacija. U njoj, američka vojska pokušala je invaziju na fiktivnu zemlju na Bliskom istoku, a simulirani protivnik, pod vodstvom generala Paula Van Ripera, uspješno je potopio američki nosač aviona i 16 pratećih brodova koristeći asimetrične taktike poput malih čamaca i propelerskih aviona, zajedno sa krstarećim raketama. U samo dva dana. 20.000 izmišljenih američkih vojnika je "poginulo" u vježbi.
Iako je Pentagon kasnije pokušao prepraviti scenarij kako bi osigurao pobjedu američkih snaga u toj vježbi, Van Riper je kasnije javno razotkrio manipulaciju i izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog toga što su američke vojne strategije zasnovane na neadekvatnim simulacijama i pogrešnim procjenama protivnika. Operacija Prosperity Guardian pokazala je slične probleme - previsoka očekivanja od tehnologije, bez pravilnog razumijevanja modernih ratnih taktika i prijetnji. Jemenske snage, koje se oslanjaju na jeftinu, ali efikasnu vojnu opremu, zaključuju analitičari.