Putin potpisao zakon sa strašnim posljedicama
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se snižava prag za nuklearni odgovor, otvarajući mogućnost odmazde čak i u slučaju napada na Rusiju konvencionalnim oružjem. Ova odluka dolazi u vrijeme intenziviranja tenzija između Rusije i Zapada, posebno nakon što su Sjedinjene Države ovlastile Ukrajinu da koristi rakete dugog dometa ATACMS.
Prema novoj doktrini, Rusija ima pravo na nuklearni odgovor ne samo u slučaju nuklearnog napada, već i u situacijama kada je konvencionalni napad izveden uz podršku nuklearnih sila, prenosi The Telegraph. Kremlj je naglasio da će ovaj zakon omogućiti brzu i odlučnu reakciju na potencijalne prijetnje, a rusko Ministarstvo odbrane je saopštilo da su njihovi mobilni lanseri opremljeni raketama tipa Iskander.
Dmitry Medvedev, zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti, jasno je stavio do znanja šta ova nova strategija znači za neprijatelje Moskve. "Rusija bi mogla uzvratiti oružjem za masovno uništenje ne samo protiv Ukrajine, već i protiv ključnih NATO ciljeva, gdje god se oni nalazili. To bi mogao biti početak Trećeg svjetskog rata", upozorio je Medvedev, naglašavajući ozbiljnost situacije.
Podsjetimo, odluka o snižavanju praga za nuklearni odgovor donesena je samo dva dana nakon što su SAD odobrile Ukrajini da koristi američke ATACMS projektile za napad na rusku teritoriju. Britanija i Francuska ubrzo su slijedile njihov primjer, dajući zeleno svjetlo za korištenje vlastitih projektila kao što je britanski Storm Shadow, čiji domet od 160 milja omogućava precizne udare duboko unutar ruske teritorije.
Kao reakcija na poteze Zapada, Ukrajina je već koristila projektile ATACMS za napad na rusko artiljerijsko skladište municije u regiji Brijansk, oko 160 kilometara od ukrajinske granice. Prema ukrajinskim izvorima, u skladištu se navodno nalazila i municija sjevernokorejskog porijekla. Rusko Ministarstvo odbrane tvrdi da je presretnuto pet od šest lansiranih projektila, pri čemu su fragmenti posljednje pali na vojnu bazu u regionu.
Međutim, Kremlj je oštro osudio ovaj potez, nazvavši ga "novom fazom zapadnog rata protiv Rusije". Sergey Lavrov, ruski ministar inostranih poslova, najavio je da će Moskva reagovati "u skladu sa tim". Izjava Medvedeva o mogućnosti nuklearne odmazde NATO-u, kao i Putinovo potpisivanje novog zakona, nagovještavaju eskalaciju koja bi mogla imati globalne posljedice.
Ova situacija dodatno komplikuje odnose između svjetskih sila, dok su ukrajinski napadi unutar Rusije, uključujući prvi uspješan raketni napad ATACMS, podigli ulog u ionako složenom sukobu, prenosi Geopolitika. Domet ATACMS (Army Tactical Missile System) projektila je oko 300 kilometar, a projektili su sposobni nositi kasetnu municiju, što ga čini izuzetno efikasnim za uništavanje ruskih vojnih baza i aerodromskih pista. Međutim, vojni analitičari navode u osnovi veoma skroman domet (300 kilometara) ovih projektila.