Strateška uloga Sirije u današnjoj geopolitici
Nakon što je izraelska vojska pretrpjela velike gubitke u sukobu sa Hezbollahom u južnom Libanu, što je rezultiralo prekidom vatre, u Siriji je odjednom buknuo novi sukob. Većina nezavisnih političkih analitičara, poput bivšeg britanskog diplomate i saradnika MI6 Alastair Warren Crookea, smatra da sukob u Sriji nije slučajan, dok vojnopolitički analitičar Scott Ritter u tom sukobu vidi stratešku vezu Turske, Izraela i Sjedinjenih Američkih Država.
Zašto je Sirija toliko važna u današnjoj geopolitici? Ova zemlja je zapravo već godinama vojno polje na kojem se prepliću interesi Sjedinjenih Država, Turske, Izraela, Katara, Rusije i Irana. Sirija je izuzetno važan dio Osovine otpora predvođene Iranom, ključni logistički put za snabdijevanje Hezbollaha u Libanu, dugogodišnjeg podržavaoca palestinske stvari i bedema protiv širenja američkog i izraelskog uticaja na Levantu, pojašnjava New Rules Geopolitics.
Ako SAD i Izrael uspiju srušiti aktuelnog sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, njihov sljedeći potez bio bi da opkole i uguše Hezbollah. Međutim, Iran ne može dozvoliti da se to dogodi. Sirija je također od ključnog značaja za prisustvo Rusije na Bliskom istoku, gdje je smještena pomorska baza Taurus i avio-baza Khmeimim, a SAD žele "izgurati" Rusiju iz te regije.
Turska i Katar su dva najsnažnija podržavaoca anti-Asadovih militanata, uključujući Sirijsku nacionalnu armiju i Hayat Tahrir al-Sham. Turska na taj način nastoji smanjiti moć kurdskih oružanih grupa, a Katar (čitaj SAD) preko Sirije mora provesti planirani plinovod za Evropu.
Bivši i budući predsjednik SAD Donald Trump hvalio se u prvom mandatu da je ostavio američku vojsku da "čuva naftu" u Siriji, dok su Amerikanci u stvarnosti ilegalno okupirali dio te zemlje. Prema podacima kineskog Global Timesa, američke trupe i njihovi lokalni opunomoćenici u pljačkaškom pohodu na Siriju doslovno kradu oko 83 posto sirijske sirove nafte (66.000 barela), lišavajući tu zemlju sredstava u vrijednosti od najmanje 105 milijardi dolara, zaključuje New Rules Geopolitics.
Dan nakon što je Izrael pristao na bezuslovno primirje sa Hezbollahom, militantne grupe Hayat Tahrir al-Sham i frakcije Nacionalne armije koje podržava Turska pokrenule su napade u okolini sirijskih gradova Idliba i Alepa. Ovi napadi, koje očigledno zajedno podržavaju Izrael, Turska i Sjedinjene Države, pokušaj je destabilizacije Sirija kako bi se oslabila Osovina otpora koja se bori protiv Izraela i izraelskog divljaštva u Palestini, prenosi Al Mayadeen.
Jedan od mogućih razloga za uključenost Turske mogao bi biti pritisak na sirijskog predsjednika da preispita stav o pregovorima o normalizaciji sa Ankarom, dok Izrael i SAD žele presjeći linije snabdijevanja Hezbollaha kojeg Izrael nije u stanju drugačije poraziti. Ofanziva Hayat Tahrir al-Shama i Sirijske nacionalne vojske dio je strateškog plana između Izraela i Turske, uz podršku SAD-a, tvrdi Ritter, te dodaje da je turski predsjednik "još jednom izdao Rusiju, dok je njegova podrška Palestini razotkrivena kao lažna u svakom pogledu".