Menu
RSS

Kina uvela sankcije SAD kao odgovor na carine

Kina je u utorak objavila da zabranjuje izvoz galija, germanija, antimona i drugih ključnih visokotehnoloških materijala sa potencijalnom vojnom primjenom u Sjedinjene Američke Države, uzvraćajući na taj način na američka ograničenja na izvoz poluprovodnika. Kinesko ministarstvo trgovine najavilo je ove sankcije SAD nakon što je Vašington proširio svoj popis kineskih kompanija koje podliježu kontroli izvoza opreme za izradu kompjuterskih čipova, softvera i memorijskih čipova velike propusnosti.

Takvi čipovi se inače koriste za napredne tehnologije primjene, uglavnom vojne. Pojačavanje trgovinskih ograničenja dolazi u trenutku kada je novoizabrani predsjednik Donald Trump prijetio oštrim podizanjem carina od 100 posto na uvoz iz Kine, potencijalno pojačavajući tinjajuće napetosti oko trgovine i tehnologije. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova također je uputilo žestoku opomenu.

"Kina je uložila oštre proteste SAD zbog ažuriranja mjera kontrole izvoza poluprovodnika, sankcija protiv kineskih kompanija i zlonamjernog suzbijanja tehnološkog napretka Kine", rekao je Lin Jian, glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova, na brifingu u utorak. "Želim ponoviti da se Kina čvrsto protivi američkom prenaprezanju koncepta nacionalne sigurnosti, zlouporabi mjera kontrole izvoza i nezakonitim jednostranim sankcijama i dugotrajnoj jurisdikciji protiv kineskih kompanija", dodao je Lin.

Kina je u julu 2023. rekla da će zahtijevati od izvoznika da se prijave za dozvole za slanje strateški važnih materijala kao što su galij i germanij u SAD. U avgustu je kinesko Ministarstvo trgovine reklo da će ograničiti izvoz antimona, koji se koristi u širokom rasponu proizvoda od baterija do oružja, i nametnuti strožu kontrolu izvoza grafita. Takvi se minerali smatraju ključnima za nacionalnu sigurnost. Kina je veliki proizvođač antimona koji se koristi u usporivačima plamena, baterijama, naočalama za noćno gledanje i proizvodnji nuklearnog oružja, navodi se u izvještaju Američke komisije za međunarodnu trgovinu.

Kina je također saopštila da je BRICS važna platforma za saradnju sa tržištima u razvoju i zemljama u razvoju te da nema za cilj podrivanje trećih zemalja, prenose kineski mediji. Na ovaj način Kina je odgovorila i na prijetnju novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa da će uvesti 100 posto carine zemljama BRICS- a ako uspostave trgovinski mehanizam koji će zaobići dolar.

"BRICS, kao važna platforma za saradnju sa tržištima u razvoju i zemljama u razvoju, zagovara otvorenost i inkluzivnost, saradnju u kojoj svi dobijaju, nekonfrontaciju i neciljanje bilo koje treće strane", rekao je Lin, prenosi kineski mediji. Trump je u subotu upozorio da će nametnuti 100 posto carine svakoj zemlji BRICS-a koja pokuša da se odmakne od američkog dolara u međunarodnoj trgovini. Naime, zemlje BRICS-a, a posebno Rusija, u više navrata ponavljaju da žele razviti takav mehanizam koji će koristiti nacionalne valute u međunarodnoj trgovini.