Pobunjenici ušli u Damask, pala Assadova vlada
Pobunjenici i druge antivladine milicije ušle su u subotu navečer u Damask, preuzimajući kontrolu nad glavnim gradom Sirije. Proglasili su grad "slobodnim" od vlade predsjednika Bashara al-Assada, za kojeg tvrde da je napustio glavni grad, prenose mediji. Assad je odletio iz Damaska u subotu navečer "na nepoznato odredište", dok su pobunjenici objavili da su preuzeli potpunu kontrolu nad ključnim gradom Homsom gotovo bez borbi.
Padu Assada i Damaska prethodio je sastanak predstavnika Irana, Rusije i Turske sa dužnosnicima Sirije, objavio je na svom X profilu geopolitički analitičar i brazilski novinar Pepe Escobar, inače jedan od najboljih poznavalaca prilika na Bliskom istoku. "Turska, Iran i Rusija možda kuju dogovor o normalizaciji i legalizaciji odabranih selefijskih džihadista - čime se hiperfanatici drže po strani od bilo koje pozicije moći. Sultan je dobio svoju okladu", napisao je nešto ranije on.
Sirijski premijer Mohammad al-Jalali već je ponudio saradnju "sa bilo kojim vodstvom koje izabere narod", također tvrdeći da ostaje u svom domu. Hayʼat Tahrir al-Sham (HTS), grupa koju vodi bivši zapovjednik Al-Qaide Abu Mohammed al-Julani, ranije poznata kao Jabhat al-Nusra, pokrenula je prošle sedmice iznenadnu ofanzivu iz pokrajine Idlib u sjevernoj Siriji koju drži opozicija. Džihadisti su već istjerali sirijsku vojsku iz gradova Aleppo, Hama, Homs i Al-Qusayr na granici sa Libanom.
S druge strane, Slobodna sirijska vojska (FSA - Free Syrian Army), koje podržavaju SAD, preuzela je kontrolu nad drevnim nalazištem Palmira, dok su Sirijske demokratske snage (SDF), koje također podržavaju SAD, zauzele Deir ez-Zor na istoku zemlje. Sirijske vlasti bile su upletene u nekoliko lokalnih sukoba od 2011., kada su razne antivladine grupe prvi put pokušale svrgnuti Assada. Džihadističke snage, posebno one koje primaju vojnu pomoć iz inostranstva, postale su nakon toga dominantni igrači među opozicijom.
Američki CNN je u svom iznenadnom preokretu objavio intervju sa Abu Mohammedom al-Julanijem, koji se nalazi na američkoj potjernici, odnosno sa šefom džihadističke grupe Hay'at Tahrir-al-Sham. U pomenutom intervjuu on je, između ostalog, govorio o svojo "transformaciji" iz vođe Al-Qaide u "umjerenog buntovnika". Inače, Pepe Escobar njegovu grupu i njihove saradnike naziva rent-a-džihadistima. Tokom intervjua, al-Julani je odbacio etiketu kao "primarno političku i pogrešnu" i pozvao ljude da sude "ne prema riječima, već prema djelima". Tvrdio je da "svako u životu prolazi kroz iskustva i različite faze" te da se sada bori za "oslobođenje Sirije".
Dok je CNN sada označio al-Julanija kao "pobunjeničkog vođu", SAD, Rusija, Sirija, Iran, UN i većina međunarodne zajednice označili su njega i njegovu organizaciju kao terorističku grupu. Naim Qassem, vođa Hezbollah iz Libana, vojne grupe koja je nedavno nanijela teške udarce posrnuloj izraelskoj vojsci, izjavio je da su "agresiju u Siriji sponzorisali Amerika i Izrael", tvrdeći da Vašington na taj način pokušava "stvoriti haos u Siriji".