Evropa drastično smanjuje svoje ekološke propise
Evropska komisija (EK) će predložiti duboke rezove u pravilniku Evropske unije (EU) o izvještavanju o okolišu u nastojanju da se smanji birokratija i podstakne rast u ekonomiji bloka, sudeći prema nacrtu nadolazećeg sveobuhvatnog zakona do kojeg je došao Politico. U jednom od prvih velikih zakona nove EK, velika grupa kompanija mogla bi biti izuzeta od pridržavanja pravila korporativnog izvještavanja o održivosti životne sredine, ostavljajući samo najveće kompanije podvrgnute propisima.
Zahtjevi za praćenje kršenja okolišnih i ljudskih prava duboko u globalnim lancima nabavke kompanija, u međuvremenu, mogli bi biti značajno smanjeni prema predloženim promjenama. Željno očekivani prijedlog bit će olakšanje za mnoge kompanije zabrinute zbog ispunjavanja komplikovanih standarda izvještavanja o okolišu, od kojih se mnoge žale da se preklapaju i zahtijevaju velika ulaganja kako bi se osigurala usklađenost.
Ali grupe zelenih i lijevog centra vjerovatno će se usprotiviti mnogim promjenama, započinjući borbu u Evropskom parlamentu i među državama članicama, prenosi Politico. "Ako se potvrdi, to je nepromišljeno", rekla je u subotu Maria van der Heide, menadžerica politike EU u nevladinoj organizaciji ShareAction. "Zakoni o održivosti koji su osmišljeni za rješavanje najhitnijih kriza - klimatski slom, kršenje ljudskih prava, korporativno iskorištavanje okoliša - povlače se iza zatvorenih vrata i rekordnom brzinom. Ovo nije pojednostavljenje, to je čista deregulacija", tvrdi ona.
Očekuje se da će 26. februara, sveobuhvatni prijedlog zakona ima za cilj pojednostaviti tri glavna zelena pravila bloka koja utiču na kompanije: direktivu o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive), koja prisiljava firme da izvještavaju o svom uticaju na okoliš i svojim doprinosima klimatskim rizicima.
Tu je i direktiva o temeljitoj pažnji o održivosti preduzeća (CSDDD - Corporate Sustainability Due Diligence Directive), koja od njih zahtijeva da istraže i riješe kršenja ljudskih prava uu svojim operacijama u globalnom lancu snabdijevanja, i EU taksonomija, koja definiše šta se smatra održivim ulaganjem. Očekuje se da će prijedlog zakona uključiti i izmjene poreza na granicu ugljika, iako to nije potvrđeno u dijelu zakona koji je procurio. Prema nacrtu, Komisija predlaže osam izmjena pravila. Od kompanija će se tražiti da gledaju samo na svoje direktne dobavljače, a ne dalje duž lanca snabdijevanja.
S druge strane, izmjenama CSRD-a bi se primjena zakona odložila za godinu dana, što bi značilo da bi ga morale ispoštovati samo najveće kompanije - one koje imaju više od 1.000 zaposlenih i promet veći od 450 miliona eura. Također, učestalost na kojoj se očekuje da nadgledaju dobavljače smanjila bi se na jednom u pet godina, umjesto jednom godišnje.
Ove promjene EU propisa dolaze nakon što je nova američka administracija najavila povlčenje iz takozvane zelene agende.