Indija i Pakistan sklopili primirje, Kina pobjednik
Indija i Pakistan dogovorili su u subotu 10. maja prekid neprijateljstava, objavili su mediji. Neposredno prije nego što je objavljeno primirje, američki predsjednik Donald Trump napisao je na svom računu na mreži Truth Social da su se dvije nacije složile odmah prekinuti neprijateljstva "nakon duge noći pregovora pod posredovanjem Sjedinjenih Država". Iako Indija nije službeno potvrdila ulogu SAD-a u posredovanju u primirju, pakistanski premijer se zahvalio Trumpu, ali i ostalima, uključujući čelnike Kine, Saudijske Arabije i Turske, na njihovoj ulozi u postizanju primirja.
Međutim, Jackson Hinkle, američki politički komentator i voditelj YouTube emisije The Dive with Jackson Hinkle, kaže da nije Trump prisilio Indiju da pristane na mir, nego su kineski avioni i protuavionski sistemi prisilili Indiju da se preda. Interesantno, to tvrde i ključni zapadni mediji, poput recimo Financial Timesa, koji kaže da je kineski J-10 Zmaj pokazao zube u indijsko - pakistanskom sukobu. Britanski The Telegraph proglasio je Pakistan "kraljem neba".
Neposredno pred dogovaranje primirja u pograničnom području Indije i Pakistana, u Kašmiru, odigrala se jedna od najvećih avio bitaka svih vremena. U bici je učestvovalo oko 125 aviona na obje strane, prenosi CNN, a Pakistan je daleko bolje prošao u razmijeni vatre. Pakistanske snage su oborile pet indijski aviona, od čega su tri francuska Rafala. Pakistan, koji u toj bici nije imao gubitaka, počeo je da slavi kao heroja pilota i zapovjednika Ahmeda Aurangzeba, koji je napravio haos u indijskim redovima.
Možda najbolju potvrdu tome su dala tri indijska pilota koji su nakon bitke podnijeli ostavku u indijskih zračnim snagama, napisavši u oproštajnom pismu da nisu mogli zaustaviti Pakistance uprkos svim radarima, avionima i projektilima koje posjeduju. "Došli su, udarili su nas jako i otišli. I mi smo samo gledali", napisali su indijski piloti. Shehbaz Sharif, pakistanski premijer, proglasio je nakon toga pobjedu u ratu.
Međutim, pažnja analitičara i medija usmjerena je na kinesku avio tehnologiju koju je koristio Pakistan. Pakistanski avioni J-10C, kineske proizvodnje, opremljeni projektilima PL-15, oborili su pet indijskih aviona - tri Rafala, jedan MiG-29 i jedan Su-30 - bez ijednog gubitka. Toliko hvaljeni indijski Rafalei nisu mogli držati korak sa J-10C. Avion J-10C je napredni višenamjenski borbeni avion, čija je maksimalna brzina 2,2 Macha. Avion je naoružan projektilima PL-10 (kratkog dometa, infracreveno navođenje) te PL-12 i PL-15 (srednjeg dometa). Posjeduje i antiradarske projektile YJ-91 te LS-6.
Dionice Chengdu Aircrafta, kineskog proizvođača aviona, porasle za 40 posto odmah nakon indijsko - pakistanske avio bitke. Mnogi analitičari smatraju da je superiorna kineska tehnologija pravi razlog zašto se Donald Trump tako ubrzo upleo u smirivanje sukoba, jer bi takva "reklama" mogla znatno naštetiti američkom vojno - industrijskom kompleksu. Najvažniji izvozni proizvod SAD je oružje, a Kina upravo postavlja nova pravila igre.