Menu
RSS

Magnezij može da pomogne kod zujanja u ušima

Gotovo 50 miliona Amerikanaca ima takozvani tinitus, što je 15 posto stanovništva Sjedinjenih Američkih Država. Tinitus je percepcija zvuka kada nema vanjskog podražaja tog zvuka, pri čemu drugi ne mogu čuti ono što čuje neko ko ima tinitus. Tinitus se često naziva i "zujanje u ušima". Međutim, referenca na zujanje u ušima ne zvuči baš previše precizno, budući da se oboljeli mogu žaliti na zvukove koji uključuju šištanje, zujanje, zviždanje ili čak zavijanje.

Mnogima koji to iskuse stanje će se popraviti za nekoliko dana, ali otprilike 20 miliona Amerikanaca bori se sa hroničnim tinitusom, dok 2 miliona ima iscrpljujući oblik stanja. Trenutno ne postoji lijek za tinitus, ali postoje mogućnosti liječenja koje oboljelima pružaju bolju kvalitetu života i mogu smanjiti težinu simptoma. Historijski gledano, tinitus se razvija kod osoba starijih od 50 godina, iako najnovije naučne studije pokazuju da se sada razvija i kod mlađih pacijenata.

Kako se pojavljuje tinitus? Neurološko oštećenje ili oštećenje sitnih dlačica koje obrubljuju vaše unutarnje uho i vibriraju kao odgovor na zvučne valove (podražaje) može rezultirati tinitusom, a to se stanje možete doživjeti u jednom ili oba uha. Istraživači su otkrili da konstantno izlaganje glasnoj buci mijenja "plastičnost" mozga i može potaknuti tinitus, iako se razvoj tinitusa može pripisati i infekcije, lijekovima i starosti. Tinitus također može biti simptom Maniereove bolesti, stanja koje utiče na mehanizam ravnoteže u unutrašnjem uhu.

Nakupljanje ušnog voska u vanjskom uhu također može izazvati pritisak i uticati na razvoj tinitusa. Hipertenzija i stres također su povezani sa razvojem tog stanja. Nakon izlaganja buci vaša dorzalna kohlearna jezgra može pokušati kompenzirati pojačanim slušnim signalom, što može rezultirati sjećanjem koje pokreće tinitus, često na tačno određenoj frekvenciji. Posljedica toga je da čujete zvuk i kada ga nema, budući da vaša dorzalna kohlearna jezgra nastavlja pojačavati slušni signal. Naučnici su sada identifikovali mineral koji može spriječiti dorzalnu kohlearnu jezgru da izazove hronični tinitus.

Naučna studija Phase 2 study examining magnesium - dependent tinnitus pokazala je poboljšanje sluha kada su sudionici, koji pate od senzori neuralnog gubitka sluha ili gubitka sluha izazvanog bukom, uzimaju kao dodatak magnezij, objavio je nedavno američki ljekar dr. Joseph Mercola u video podcastu. Kako bi se utvrdilo može li upotreba dodatka magnezija smanjiti simptome tinitusa sudionici sa hroničnim stanjem su uzimali dodatak magnezija tri mjeseca.

Naučnici su nakon tri mjeseca proveli ispitivanje i zaključili da je dodatak magnezija imao blagotvoran učinak. Magnezij pomaže u održavanju normalne funkcije živaca, uključujući živce koji su uključeni u sluh.