Menu
RSS

Ivermektin jako suzbija rast tumora i metastaze

Ivermektin, antiparazitski lijek o kojem se mnogo govorilo za vrijeme pandemije koronavirusa, ustvari je makrolidni antiparazitik koji se naširoko koristi za liječenje mnogih bolesti prouzrokovanih parazitima, kao što su riječna sljepoća, elefantijaza i šuga. Naučnici Satoshi Omura i William C. Campbell dobili su 2015. Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu za otkriće izvrsne efikasnosti ivermektina protiv parazitskih bolesti.

Nedavno je ivermektin ponovo došao u žižu svjetske javnosti. Naime, objavljeno je nekoliko naučnih studija u kojima se navodi da ivermektin inhibira proliferaciju nekoliko tumorskih ćelija regulisanjem višestrukih signalnih puteva. Ovo sugeriše da bi ivermektin mogao biti lijek protiv raka (tumora) sa velikim potencijalom. U brojnim naučnim studijama istraženi su povezani mehanizmi kojima je ivermektin inhibirao razvoj različitih vrsta raka i pospješio programiranu smrt ćelija.

Ivermektin ima snažne antitumorske učinke, uključujući inhibiciju proliferacije, metastaze i angiogene aktivnosti u različitim ćelijama raka. To može biti povezano sa regulacijom višestrukih signalnih puteva ivermektinom preko PAK1 kinaze. S druge strane, ivermektin potiče programiranu smrt ćelija raka, uključujući apoptozu, autofagiju i piroptozu. Ivermektin inducira apoptozu, a autofagija se međusobno reguliše, navodi se u tekstu objavljenom u časopisu Direct Science. Zanimljivo je da ivermektin također može inhibirati matične ćelije tumora i poništiti otpornost na više lijekova te ispoljava optimalan učinak kada se koristi u kombinaciji sa drugim kemoterapijskim lijekovima.

U naučnoj studiji Ivermectin Induces Cytostatic Autophagy by Blocking the PAK1/Akt Axis in Breast Cancer se navodi da ovaj antiparazitski lijek izaziva takozvanu citostatsku autofagiju blokiranjem ose PAK1/Akt kod raka dojke. U drugoj naučnoj studiji, pod nazivom Ivermectin suppresses tumour growth and metastasis through degradation of PAK1 in oesophageal squamous cell carcinoma, navodi se da ivermektin suzbija rast tumora i metastaze putem razgradnje PAK1 u karcinomu skvamoznih ćelija jednjaka.

U studiji Ivermectin inhibits tumor metastasis by regulating the Wnt / β-catenin / integrin β1 / FAK signaling pathway naučnici su istražili može li ivermektin, antiparazitski lijek koji je odobrila FDA, spriječiti metastaze raka. Ćelijske linije raka debelog crijeva i raka dojke te model metastaza ksenografta tumora dobivenog iz ćelija raka korišteni su za istraživanje učinka ivermektina protiv metastaza. Rezultati pomenute naučne studije su pokazali da je antiparazitski lijek značajno inhibirao pokretljivost ćelija raka in vitro i metastaze in vivo.

Mehanički gledano, ivermektin je potisnuo ekspresiju proteina povezanih sa migracijom putem inhibicije aktivacije Wnt / β-katenina / integrina β1 / FAK i nizvodnih signalnih kaskada.