Menu
RSS

Vitamin D može smanjiti rizik od srčanog udara

Nova naučna studija, utemeljena na kliničkim ispitivanjima, utvrdila je da redovno uzimanje suplementa vitamina D može smanjiti rizik od velikih kardiovaskularnih problema, poput srčanog udara, među odraslim osobama starijim od 60 godina. Autori studije Vitamin D supplementation and major cardiovascular events: D-Health randomised controlled trial, koja je objavljena u BMJ (British Medical Journal), naglašavaju da je apsolutna razlika u riziku bila mala, ali je u isto vrijeme ovo najveće ispitivanje takve vrste do sada.

Vitamin D, koji se obično naziva "vitaminom sunca", je vitamin topiv u mastima koji ljudsko tijelo prirodno proizvodi kada je koža izložena suncu. Međutim, uprkos tome što imamo "strojeve za sintezu" ovog vitamina, nedostatak vitamina D još uvijek je čest zdravstveni problem na globalnom nivou. Samo u Sjedinjenim Državama 42 posto odraslih i 50 posto djece u dobi od jedne do pet godina ima nedostatak vitamina D.

Istraživački tim iz Australije, koji je radio na pomenutoj studiji, utvrdio je davanje dodatnih doza vitamina D starijim osobama promijenilo stopu rizika od kardiovaskularnih problema. Ovo D-Health ispitivanje provedeno je između 2014. i 2020. i uključivalo je 21.315 Australaca u dobi od 60 do 84 godine. Sudionici ispitivanja su primili jednu kapsulu od 60.000 IU vitamina D (10.662 osobe) ili placebo (10.653 osobe) koju su uzimali oralno na početku svakog mjeseca u periodu od pet godina.

Zatim je istraživački tim analizirao podatke koji pokrivaju bolničke prijeme i smrtne slučajeve kako bi identifikovali glavne kardiovaskularne događaje poput srčanog udara, moždanog udara i koronarne revaskularizacije (liječenje za vraćanje normalnog protoka krvi u srce). Prosječno trajanje liječenja trajalo je pet godina, a više od 80 posto sudionika izjavilo je da su uzimali najmanje 80 posto svojih tableta.

Tokom ispitivanja 1.336 sudionika doživjelo je srčani udar - 6,6 posto u grupi koja je primala placebo, 6 posto u grupi koja je primala vitamin D. Međutim, stopa velikih kardiovaskularnih problema bila je devet posto niža u kohorti vitamina D u poređenju sa placebo grupom, što je ekvivalentno 5,8 kardiovaskularnih problema manje na 1.000 ljudi.

Stope srčanog udara (-19 posto) i koronarne revaskularizacije (-11 posto) bile su niže u grupi koja je primala vitamin D, ali istraživači nisu primijetili nikakve razlike u stopi moždanog udara između dvije grupe. Međutim, istraživači kažu da ti nalazi nisu bili statistički značajni. Sve u svemu, istraživači procjenjuju da bi starije osobe trebale mjesečno uzimati dodatke vitamina D kako bi spriječile pojavu velikog kardiovaskularnog problema poput srčanog udara.

Istraživači stoga vjeruju da njihova otkrića sugerišu da suplementacija vitaminom D može smanjiti rizik od srčanog udara kod starijih osoba. "Ovaj bi zaštitni učinak mogao biti izraženiji kod onih koji su na početku uzimali statine ili druge kardiovaskularne lijekove", dodaju istraživači u saopštenju za medije.