Spojevi u grožđu snažno štite od bolesti srca
Spojevi koji se nalaze u grožđu nude snažnu zaštitu od srčanih bolesti, vodećeg uzroka smrti u svijetu, a grickanje svježeg, organski uzgojenog grožđa moglo bi biti ključ zdravog srca, zaključuje se u naučnoj studiji pod nazivom Grape bioactive molecules, and the potential health benefits in reducing the risk of heart diseases.
Jednostavni izbori u ishrani, kao što je uključivanje grožđa i proizvoda od grožđa, mogu pružiti prirodan način za podršku zdravlju srca i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti i neželjenih događaja kao što je moždani udar, navodi se u studiji. Bolest srca je vrsta kardiovaskularne bolesti koja se odnosi na širi spektar stanja koja utiču na srce i krvne sudove, pri čemu su najčešće najčešće aritmije, koronarne arterijske bolesti i zatajenje srca.
Grožđe je prepuno moćnih spojeva koji mogu poboljšati zdravlje srca. Prema drugoj naučnoj studiji, pod nazivom Biological activities of polyphenols from grapes, grožđe je prebogato bioaktivnim molekulima zvanim polifenoli, kao što su antocijani, flavonoidi i stilbeni. Ovi spojevi privlače pažnju svojim impresivnim rasponom zdravstvenih prednosti, od borbe protiv upala i starenja do zaštite od srčanih bolesti.
Među tim spojevima je kvercetin, koji je vrsta flavonoida, kao i resveratrol, a oba spoja se ističu kao izuzetno moćni antioksidansi. Pomažu u neutralizaciji štetnih slobodnih radikala u tijelu, koji mogu igrati ulogu u smanjenju rizika od srčanih bolesti štiteći srčane stanice i krvne žile od oštećenja. Resveratrol je široko proučavan zbog svog potencijala da podrži zdravlje srca snižavanjem krvnog pritiska i poboljšanjem nivoa holesterola, dva ključna faktora u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Druga moćna grupa spojeva koja se nalazi u grožđu su proantocijanidini ili kondenzovani tanini. Pokazalo se da pomažu u snižavanju holesterola i krvnog pritiska, a oba su povezana sa manjim rizikom od srčanog i moždanog udara. Grožđe je također prepuno masnih kiselina koje su zdrave za srce - poput linolne, linolne i oleinske kiseline - kao i fitosterola poput beta sitosterola.
Ovi prirodni spojevi djeluju tako što djelimično blokiraju apsorpciju holesterola u crijevima, što pomaže u snižavanju nivoa "lošeg" holesterola u krvotoku, dodatno smanjujući rizik od nakupljanja plaka u arterijama, što je u medicini stanje poznato stanje poznato kao ateroskleroza.
Istraživanja jasno pokazuju da redovna konzumacija grožđa ili upotreba ekstrakta grožđa bogatih ovim bioaktivnim spojevima može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, uključujući i visok krvni pritisak. Međutim, važno je napomenuti da nivoi ovih korisnih bioaktivnih molekula u grožđu mogu varirati u zavisnosti od raznih faktora kao što su sorta grožđa, zrelost, način skladištenja, pa čak i način na koji se uzgaja. Stvari poput količine sunčeve svjetlosti, vode i njege vinove loze mogu također uticati na to koliko će ovih spojeva koja štite srce razviti u grožđu.