Od energetskih kompanija samo EPHZHB pozitivna
U Parlament FBiH u četvrtak su stigli izvještaji o poslovanju najvećih energetskih kompanija u Federaciji BiH u 2023. godini. Riječ je o Elektroprivredi BiH (EPBiH) Sarajevo, Elektroprivredi HZHB (EPHZHB) Mostar i BH-Gasu Sarajevo. EPBiH je prošlu godinu, kao što je poznato, završila sa gubitkom od 331 milion KM, dok je EPHZHB završila u plusu od 52 miliona KM a BH-Gas sa minusom od 4 miliona KM.
Izvještaje o poslovanju ova tri javna preduzeća Vlada FBiH je primila na znanje na svojoj sjednici prije četiri dana te ih poslala Predstavničkom i Domu naroda Parlamenta FBiH koji sad mogu da ih prihvate ili odbace ili da zatraže odgovornost rukovodstva ovih kompanija, ukoliko misle da uprave nisu radile dobro. Bh. javnost posebno šokira upadljivo loše poslovanje EPBiH koja je prošlu godinu okončala sa prihodom od preko milijardu i 100 miliona KM.
Loše poslovne rezultate u prošloj godini EPBiH pokušala je popraviti poskupljenjem električne energije za 10-ak posto, a Vlada FBiH je tako sav teret loših poslovnih rezultata umjesto na Upravu ovog preduzeća svalila na leđa građana. EPBiH, navodi se u pomenutom izvještaju, najveći dio prihoda ima od prodaje električne energije (93 posto) i ti prihodi su prošle godine iznosili 1,088 milijardi KM.
Vrijedi istaći da je prosječna neto plata u EPBiH tokom prošle godine iznosila 2.192 KM i veća je za 7,1 posto u odnosu na prosječnu platu koja je u ovom javnom preduzeću isplaćena u 2022. godini i prosječnoj plati u FBiH, prenosi Slobodna Bosna. EPBiH je, inače, prošlu godinu planirala završiti u minusu od 79,96 miliona KM, ali se sunovratila znatno više i to za neplaniranih 247,62 miliona KM.
Kao razlog ovog sunovrata naveli su visoke i neplanirane finansijske rashode prema kineskoj EXIM banci u vezi finansiranje Bloka 7 TE Tuzla koji iznose 30,6 miliona KM, značajno veći troškovi za sudske sporove koji su veći za 20,9 miliona KM i u odstupanju energetskih veličina oko 15,7 miliona KM, ali i pad proizvodnje u termoelektranama za 169,3 GWh. Lošoj godini se, čini se pridružila i vjetrolektrana Podveležje koja je proizvela 24,6 GWh od planiranog i to zbog, kako su naveli, netipičnog kvara tokom kojeg 8 agregata nije radilo skoro 3 mjeseca.
Za podbačaj termoelektrana EP BiH je okrivila kašnjenje u početku rada bloka 6 TE Tuzla, pa rudare koji su isporučili manje uglja i nekvalitetan ugalj. A kako su naveli iz EPBiH, daleko najveći negativan efekt na rezultat poslovanja u 2023. godini su obaveze knjiženja ispravke vrijednosti u rudnicima uglja. "U suštini, gubitak je ostvaren zbog toga što se električna energija u toku 2023. prodavala jeftinije nego što se proizvodila i kupovala", navodi se u izvještaju.
O EPHZHB koja je poslovala u plusu u ovom momentu se nema šta puno reći, dok je za BH-Gas jasna situacija, a to znači da se bez izgradnje Južne plinske interkonekcije ni oni se nemaju čemu nadati, piše Slobodna Bosna.