BRICS, zablude neokonsa i greške Brzezinskog
Nedavni samit BRICS-a u Kazanu u Rusiji trebao bi označiti kraj zabluda američkih neokonzervativaca (neokonsa) sadržanih u podnaslovu knjige Zbigniewa Brzezinskog iz 1997. godine Globalna šahovska tabla: američki primat i njegovi geostrateški imperativi. Od 1990-ih, cilj američke vanjske politike bio je taj "primat", odnosno globalna hegemonija. Metode SAD za provođenje primata bili su ratovi, tajne operacije promjene režima i jednostrane mjere prisile poznatije pod sintagmom ekonomske sankcije.
No, u Kazanskoj deklaraciji zemlje BRICS-a su naglasile "pojavu novih centara moći, donošenja odluka i ekonomskog rasta, koji mogu utrti put pravednijem, demokratskom i uravnoteženijem multipolarnom svjetskom poretku". Posebno su pri tome ciljali sankcije koje su uvele SAD i njihovi saveznici, smatrajući da "takve mjere potkopavaju Povelju UN-a, multilateralni trgovinski sistem, održivi razvoj i ekološke sporazume".
Neokonsi (američki Jevreji, op. red.) i njihova potraga za hegemonijom ima duboke historijske korijene u američkom vjerovanju u njenu izuzetnost. Neokonsi su došli na vlast za vrijeme Georga Busha starijeg i od tada prožimaju svaku američku vladu. Planirali su nakon 9/11 da da zbace sedam vlada u islamskom svijetu - počevši od Iraka, Sirije, Libana, Libije, Somalije, Sudana i Irana. Prema Wesleyju Clarku, bivšem vrhovnom komandantu NATO-a, neokonsi su očekivali da će SAD pobijediti u ovim ratovima za pet godina.
Međutim, danas, više od dvadesetak godina kasnije, nastavljaju se ratovi koje su neokonzervativci pokrenuli, dok SAD nisu postigle apsolutno nijedan od svojih hegemonističkih ciljeva. Neokonzervativci su još 1990-ih smatrali da se nijedna zemlja nikada neće usuditi da se suprotstave SAD. Brzezinski je, naprimjer, tvrdio da Rusija nikada neće imati drugog izbora nego da se pokori proširenju NATO-a i geopolitičkom diktatu SAD i Evrope, budući da nije bilo realne mogućnosti da Rusija uspješno formira antihegemonističku koaliciju sa Kinom, Iranom i drugim zemljama.
"Jedina prava geostrateška opcija Rusije - opcija koja bi Rusiji mogla dati realističnu međunarodnu ulogu i maksimizirati mogućnost transformacije i društvene modernizacije sebe - je Evropa. I to ne bilo koja Evropa, već transatlantska Evropa koja širi EU i NATO", napisao je Brzezinski. I potpuno pogriješio. Danas to veoma jasno vidimo.
Brzezinski je dakle potpuno promašio. Mnogi to danas ne žele priznati. Njegova pogrešna procjena dovela je do katastrofalnog rata u Ukrajini. Rusija nije podlegla američkom planu da proširi NATO na Ukrajinu, kao što je to Brzezinski pretpostavio. Rusija je odlučno rekla "ne" i bila je spremna ući u rat kako bi zaustavila američke hegemonističkih planove.