FED se spašava na račun američkih građana
Inflacija je u Sjedinjenim Američkim Državama opet porasla. Vjerojatno niste iznenađeni, a nisam ni ja. Zapravo, tokom proteklih nekoliko mjeseci stalno sam upozoravao da će inflacija opet početi rasti, pa sam čak pominjao i neke razloge za to. Sjećate li se ranih dana pandemije kada su cijene polovnih automobila skočile naviše? Disfunkcija lanca snabdijevanja i ostanak kod kuće spriječile su velike proizvođače automobila da proizvedu previše novih automobila.
A to znači da je potražnja za polovnim automobilima porasla, što je dovelo i do rasta cijena. Ali cijene polovnih automobila vremenom su počele padati. Veliki pad cijena od 10 do 12 posto u biti je smanjio prosjek inflacije. Ostale cijene, poput cijena stanovanja, medicinske zaštite i tako dalje su porasle za 5 posto ili više. Ali kada se to obračuna sa padom cijena polovnih automobila dobijemo da inflacija pada.
Međutim, to može biti samo privremeno jer će cijene polovnih automobila pasti samo do određenog "normalnog nivoa". Nakon toga će inflacija ponovo početi rasti. I to se dešava. Tokom ljeta cijene polovnih automobila pale su za 10,9 posto u odnosu na prethodnu godinu, ali je u oktobru taj pad usporio na 3,4 posto. Drugim riječima, skoro smo na kraju beneficija "deflacije polovnih automobila" koja je itekako uticala na vladin izvještaj o inflaciji.
Dakle, uopšte nije slučajnost da sada vidimo inflaciju koja ponovno raste, sa 2,3 posto u septembru na sadašnjih 2,6 posto u oktobru. Dok su cijene polovnih automobila još u minusu, cijene zdravstvenog osiguranja su porasle za 6,8 posto, auto osiguranja za 14 posto, troškovi stanovanja za 5,2 posto, a cijene dječijih vrtića za 6 posto. Čestitam ako ste tokom ljeta bili u potrazi za zimskim muškim sportskim kaputom - platili ste ga 5,9 posto manje. Kao i ako ste tokom ljetnjih mjeseci i godišnjeg odmora tražili posuđe od visokolegiranog čelika, čija je cijena bila niža za 7,4 posto.
Prošle je sedmice FED (Federal Reserve System) smanjio kamatne stope po drugi put u ovom ciklusu, što je potpuno suprotno od onoga što bi inače centralna banka činila suočena sa rastućom inflacijom. Na isti način na koji su se pretvarali da je inflacija "prolazna" tokom 2021., sada sa jednakom žestinom tvrde da je "inflacijska zvijer ukroćena". U FED-u su toliko puni "samopovjerenja" da je predsjednik Jerome Powell izjavio da će odbiti odstupiti ako novi predsjednik Donald Trump zatraži njegovu ostavku.
A ne zaboravite, Powell je tip koji je potpuno promašio inflaciju 2021. Nije uspio djelovati na vrijeme i čekao je do sredine 2022. kako bi počeo ozbiljno povećavati kamatne stope. Zatim je propustio predvidjeti bilo kakve negativne posljedice povećanja kamatnih stopa, uključujući i krah američkog bankarskog sistema.