Menu
RSS

Nema više lakih ratova, ali to ne shvataju u SAD

Izraelci, u cjelini, vjeruju da mogu upregnuti Donalda Trumpa - ako ne za potpunu aneksiju okupiranih teritorija, što Trump nije podržao u svom prvom mandatu - a onda bar da ga uvuku u rat protiv Irana. Mnogi (čak većina) Izraelci naprosto žude za ratom protiv Irana i povećanjem svoje teritorije na kojima neće biti Arapa. Oni vjeruju da je Iran "goli car", nevjerovatno ranjiv, posebno ako bude suočen sa američkim i izraelskim vojnim napadom.

Međutim, duboka međuagencijska struktura u SAD ima razloga za veliki strah. Oni su u panici, posebno u vezi Gaetza. Elon Musk i Vivek Ramaswamy imaju gotovo nemoguć zadatak da smanje federalnu potrošnju koja je apsolutno van kontrole i koja se "finansira" štampanjem novca. Sistem je duboko ovisan o prekomjernoj vladinoj potrošnji kako bi se održali zupčanici kolosalne "sigurnosne" gluposti. I neće se predati bez ogorčene borbe.

Dakle, s jedne strane, izraelski lobi dobija tim snova (dream team), ali sa druge strane (situacija u SAD) dobija odmetnuti tim. Ovo naprosto mora biti namjerno. Trump zna da je Bidenovo naslijeđe napuhivanja BDP-a državnim poslovima i prekomjernom javnom potrošnjom prava "tempirana bomba" koja ga čeka. Opet, simptomi odvikavanja, kako se droga za laki novac povlači, mogu se pokazati kao zapaljivi. Prelazak na tarife i niske poreze biti će destruktivan.

Namjerno ili ne, Trump svoje karte drži blizu grudima. Imamo samo naznake namjere, a vode su ozbiljno zamućene od strane zloglasnih "međuagencijskih" velikana. Naprimjer, što se tiče Pentagona koji je sankcionirao i natjerao poduzetnike iz privatnog sektora da rade u Ukrajini, to je urađeno u koordinaciji sa "međuagencijskim velikanima".

Stari neprijatelj koji mu je paralizirao prvi mandat ponovo se suočava sa Trumpom. Tokom procesa opoziva u Ukrajini, jedan svjedok (Vindman), je upitan zašto ne bi poslušao predsjednikove direktne upute. Odgovorio je da iako Trump ima svoj stav o ukrajinskoj politici, taj stav NIJE u skladu sa stavom dogovorenim u dubokim međuagencijskim strukturama. Jednostavnim jezikom, Vindman je zapravo negirao da američki predsjednik ima bilo kakvu ulogu u formulisanju vanjske politike.

Dakle, "međuagencijska struktura" (duboka država) sada signalizira Trumpu da se vojna podrška Ukrajini mora nastaviti. Kad je Washington Post objavio njihovu detaljnu priču o telefonskom razgovoru Trumpa i Putina - za koji Kremlj tvrdi da se nikada nije dogodio - duboke strukture politike jednostavno su poručile Trumpu da će oni biti ti koji određuju kakvo je rješenje za Ukrajinu.

Slično tome, kada se Netanyahu hvali da je razgovarao s Trumpom i da Trump "dijeli" njegove poglede u vezi s Iranom, Trump je indirektno dobio upute kakva njegova politika prema Iranu treba biti.