Takozvana provjera činjenica je samo tuđe mišljenje
Udruženje Beta.ba samoodrživ je pravni subjekt koji se finansira od rada svojih članova. Na tekstovima koje objavljujemo na internet stranici beta.ba rade brojni saradnici, koji imaju veliko profesionalno iskustvo i koji su apsolutno sposobni da samostalno provjeravaju sve činjenice koje objavljuju u svojim tekstovima. Zbog toga sadržaju objavljenom na internet stranci beta.ba aposlutno nije potrebna bilo kakva dodatna provjera činjenica (engleski fact check) od strane trećih lica, a posebno ne od onih koji su plaćeni od trećih lica koja pak imaju određeni politički ili poslovni interes.
Provjera činjenica kakva danas postoji u zapadnom svijetu nije zapravo nikakva stvarna provjera činjenica. To je, između ostalog, jasno navedeno i u sudskom podnesku advokata kompanije Meta Platforms (Facebook), koji je zvanično podnesen 29. novembra 2021. godine Okružnom sudu Sjedinjenih Američkih Država u San Joseu, u sporu koji je evidentiran na pomenutom sudu sa broje slučaja 5:21-cv-07385-VKD (link).
Advokati Meta Platforms u svom podnesku naveli su da su provjere činjenica od treće strane za Facebook zapravo samo "zaštićena mišljenja", odnosno da je takozvana provjera činjenica ustvari tek mišljenje onoga ko je radio tu navodnu "provjeru" a nipošto tvrdnja ili izjava o istinitosti neke činjenice. Udruženje Beta.ba, naravno, nema ništa ni protiv tuđeg mišljenja, ali aposlutno ne prihvata da se samo mišljenje fact checkera predstavlja kao jedina tačna i apsolutna istina, obzirom da je zapravo riječ samo o tuđem mišljenju.
Osobe i pravna lica koje rade navodne provjere činjenica su uglavnom finansirani od donacija te je s te pozicije apsolutno jasno da će uvijek podržavati stavove koji odgovaranju njihovim donatorima, predstavljajući ih kao "jedinu istinu" (u BiH to radi kontroverzno i zloglasno raskrinkavanje.ba). Zbog toga u SAD organizacije koje vrše navodu provjeru činjenica već nazivaju cenzorsko - industrijskim kompleksom. Ali udruženje Beta.ba ne prihvata bilo kakav oblik cenzure, a posebno ne onu cenzuru koja je finansirana novčanim sredstvima onih koji imaju određene poslovne ili političke interese.
U BiH je, inače, veoma sporna sturčnost, profesionalnost i reputacija osoba koje rade navodnu provjeru činjenica (više o tome kako bh. javnost doživljava fact checkere na ovom (linku). Udruženje Beta.ba imalo je slučaj sa jednim tekstom u kojem smo pomenuli 12 naučnih studija u vezi porijekla korona virusa. S tim u vezi kontaktirala nas je izvjesna Nerma Šehović iz lokalne fact check organizacije raskrinkavanje.ba, koja je potom navodno provjerila činjenice iz naučnih studija te ih nakon toga proglasila netačnim?!
Na pomenutih 12 naučnih studija radilo je ukupno 78 doktora nauka iz raznih sektora mikrobiologije, a demantovala ih je osoba koja je u tom trenutku bila studentica treće godine žurnalistike u Sarajevu. Ona je zaključila da 78 doktora nauka iz cijelog svijeta griješe u svojim istraživanjima i to u segmentu u kojem Nerma Šehović nije imala nikakvo akademsko ili čak formalno obrazovanje ili iskustvo, što ukazuje da je takva "provjera činjenica" tek pokušaj cenzure.