Menu
RSS

Armstrong: Zapad treba rat zbog neodrživog duga

Zapadnim vladama hitno treba rat jer njihovi ogromni dugovi naprosto nisu održivi, kaže Martin Armstrong, jedan od najuticajnijih svjetskih analitičara o kojem je, zbog njegovih preciznih prognoza, snimljen dokumentarni film Forecaster. Armstrongova predviđanja nisu samo "predviđanja" jer se temelje na zbirci preciznih matematskih formula i analitičkih vještina koje su objedinjene u njegovom kompjuterskom programu nazvanom Socrates.

"Kriza državnog duga sa kojom se danas suočavamo često se pojavljivala u historiji. Današnji dug zapadnih vlada je neodrživ jer vlade rade prema svom interesu i samo će povećavati dug kako bi zadržale moć. Ali, historijski gledano, ovi se sistemi urušavaju kada vlade počnu da izdaju novi dug za otplatu starog - a pri tome nema nikoga da kupi novi dug. Jednom kada više ne mogu posuđivati ​​novi novac vlade neizbježno propadaju", rekao je Armstrong u intervjuu za SouthFront Press.

Na pitanje da li se može izbjeći svjetski sukob velikih razmjera, Armstrong je odgovorio: "Malo je vjerojatno da možemo izbjeći svjetski rat. Vladama je potreban rat jer njihovi dugovi više nisu održivi. Iskoristit će rat kao izgovor za neplaćanje - identično kao što je bio slučaj za Drugi svjetski rat. Onda će oni stvoriti novi Bretton Woods 2 sa digitalnom valutom MMF-a kao svjetskom rezervnom valutom".

"Vjerujem da idemo u Treći svjetski rat koji će početi postepeno na Bliskim istokom, Iranom protiv Izraela, Evropom protiv Rusije, Sjevernom Korejom protiv Japana i Južne Koreje i Kinom protiv Tajvana. Ali će se na kraju svi ti ratovi spojiti u jedan veliki", dodao je.

Svoj kompjuterski program Socrates nazvao je po Sokratu. "Moj me je program naučio mnogo o geopolitici. Imao sam za klijenta veliku banku u Libanonu 1980-ih i pitali su me mogu li napraviti model na libanonskoj funti. Stavio sam podatke u računar i ispalo je da će njihova država propasti za osam dana. Mislio sam da nešto nije u redu sa podacima koje sam ubacio u Socrates. Međutim, kada sam to rekao klijentu, samo su me pitali koja bi valuta u tom slučaju bila najbolja. Odgovorio sam švajcarski franak. Osam dana kasnije počeo je građanski rat u Libanonu".

"Očigledno su i sami vidjeli kretanje novca i došli kod mene da odredim vrijeme. Ista stvar se dogodila i sa klijentom u Saudijskoj Arabiji, koji je bio veliki špediter. Nazvao me je pitajući šta će zlato raditi sutra jer će Iran početi napadati brodarstvo u Zaljevu. Dakle, opet su postojale napredne informacije o ratu. Do 1998. shvatio sam kako kompjuter predviđa takve događaje. Upozorio sam u junu 1998. na našoj konferenciji u Londonu da je Rusija pred kolapsom. Londonski Financial Times ušuljao se u stražnji dio sobe i objavio tu prognozu na naslovnoj strani svojih novina 27. juna 1998. Rusija je propala oko sedam sedmica kasnije", navodi Armstrong.