Menu
RSS

Tri veoma jasna znaka opadanja američke moći

Trenutno postoje tri veoma jasna znaka koji ukazuju na pad američke moći u svijetu i shodno tome uspostavljanje multipolarnog svijeta u kojem će globalna moć morati biti podijeljena između nekoliko sila, ukazuje think-thank American Greatness, koji se deklariše kao vodeći glas sljedeće generacije američkih konzervativaca. Ta tri znaka su "protjerivanje" SAD-a iz Nigera, zatim ponašanje Međunarodnog krivičnog suda (ICC) i njihove akcije protiv Benjamina Netanyahua za ratne zločine u Gazi te nedavni ustupak SAD-a u Gruziji.

Od raspada Sovjetskog Saveza i vremena Ronalda Regana i Billa Clintona, Sjedinjene Države su se ponašale kao da su jedina sila na svijetu. Amerika je za svoje interese provodila razne akcije globalno, a u te svrhe korištene su međunarodne institucije, poput Ujedinjenih nacija (UN) i NATO alijanse. Amerika ih je relativno lako koristila, jer je uglavnom i finansirala sve ove međunarodne institucije, dok su one zapravo služile kao paravan za američki unilateralizam.

Kada UN nešto nisu odobrile, SAD su išle preko NATO da ostvare svoje ciljeve. A kada NATO nije htio da se miješa, SAD su djelovale jednostrano, kao u ranim napadima na Siriju ili ciljanom politikom ubijanja pripadnika Al-Qaide, navodi American Greatness. SAD su djelovale kao jedina supersila od kraja Hladnog rata, bez obzira na to koja je strana na vlasti. Čak je i Donald Trump, koji se kandidirao na platformi America First, podržao američki unilateralizam u Siriji i proširio pomoć Ukrajini.

Međutim, nedavno slabljenje američke moći u svijetu znači da će međunarodne institucije uskoro početi da se suprotstavljaju i ograničavaju svaku naciju, uključujući i SAD. Tri nedavna primjera pokazuju brzu promjenu položaja SAD-a u svijetu. Prvo, nakon decenije dobre volje i saradnje u ratu protiv terorizma i izgradnje vojne baze vrijedne 100 miliona dolara, Sjedinjene Države su doslovno "izbačene" iz Nigera. Istovremeno, Rusija brzo i efikasno postaje "glavni igrač" u Africi, a Kina vodeći investitor.

Drugi primjer je nedavno izdavanje naloga za hapšenje od strane ICC-a za izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, ključnim saveznikom SAD-a, da odgovara za ratne zločine. Čak i na vrhuncu javnih kritika rata u Iraku ili kampanje u Gazi 2008. godine, niko se u svijetu ne bi usudio na ovaj način "uvrijediti" Sjedinjene Države i njihove saveznike. A to znači da danas SAD ne mogu kontrolirati naizgled neutralne međunarodne institucije poput ICC-a.

Kada su SAD bile jedina supersila, ove institucije su bile samo oruđa američke moći, nesposobne da zaustave i suprotstave se Americi. Međutim, sredinom 2024. ICC se osjeća "dovoljno jakim da krene za najvećim američkim saveznikom", što je prije samo nekoliko godina bilo nezamislivo. Najnoviji primjer slabljenja američke moći dolazi iz Gruzije - od Revolucije ruža u toj zemlji 2003. i zlosretnog napada 2008. na separatističku provinciju Osetiju.