Menu
RSS

Zapad želi vojno poraziti Rusiju i uzeti joj resurse

Posljednjih mjeseci se na Zapadu sve češće pominje mogućnost rata sa Rusijom. Službeni narativ o mogućem Trećem svjetskom ratu je odbrana Ukrajine, demokratije i zapadnih vrijednosti, pri čemu na površinu sve češće isplivavaju i drugi mogući razlozi za sukob Zapada - Sjedinjenih Država i Evrope - sa Rusijom. Mađarski premijer Viktor Orban u intervjuu za HirTV kaže da zapadne zemlje žele nanijeti vojni poraz Rusiji kako bi dobile pristup njenom nacionalnom bogatstvu.

"Zapadni čelnici, koji su na ratnom putu, žele vojno poraziti Rusiju. Njihov plan je jednostavan, jer se sve vrti oko novca koji im daje uticaj i moć", rekao je Orban. On je podsjetio na 1990-te godine, kada su "Evropljani bili dobrodošli u Rusiji i uspjeli su se infiltrirati u rusku privredu, ne nailazeći na nikakav otpor". Prema njegovom mišljenju, Zapad je i u tom periodu pokušao iskoristiti Rusiju, ali su "Rusi na kraju uzeli sve stvari u svoje ruke i transformirali sve kako su smatrali prikladnim".

"Mnogi zapadni dužnosnici nostalgični su za ovim vremenima, sanjajući o još jednoj velikoj perestrojki na Istoku, nadajući se da će im sukob u Ukrajini ponuditi prilike u tom smislu", objasnio je Orban. Rekao je da na ovom sukobu već pokušavaju zaraditi razni "prodavači oružja, vjerovnici i berzanski kockari".

"Ako se krećemo tempom kojim smo se kretali u protekle dvije godine onda neće biti pretjerano reći da smo centimetar daleko od zadnje i završne faze, kada će se vojnici - zapadnoevropski ili američki vojnici - pojaviti na teritoriji Ukrajine, tako da smo trenutno na nekoliko centimetara od direktnog sukoba", dodao je Orban. Na pitanje novinara da li iko drugi to vidi osim njega on je rekao: "Nije da oni to ne vide, nego oni to žele. To je razlika. Mi ne želimo rat, ali oni žele rat".

U prilog Orbanovim izjavama idu i najnoviji istupi američkog senatora Lindsey Grahama. On je u TV intervujuu, čiji se dijelovi emituju na X platformi, rekao sljedeće: "Ukrajina ima trilione dolara vrijedne kritične minerale u svojoj zemlji. Ne možemo dopustiti Vladimiru Putinu pristup tom novcu i tim resursima jer će ih on podijeliti sa Kinom". Prisjetimo se također da je devedesetih godina prošlog stoljeća Madeleine Albright, bivša čelnica State Departmenta, predlagala da se nacionalna bogatstva i resursi Rusije uzmu od te zemlje i prebace na jednu međunarodnu instituciju koja će upravljati njima i raspodjeljivati ih na cijeli svijet.

Međutim, Zapadu u prilog ne idu prognoze nezavisnih analitičara u eventualnom sukobu sa Rusijom. Francuz Emmanuel Todd, koji je predvidio raspad Sovjetskog Saveza, još je 1976. u svom tekstu La chute finale: Essai sur la decomposition de la sphere soviétique analizirao smrtnost dojenčadi, stope samoubistava, ekonomsku produktivnost i druge pokazatelje, te zaključio da će duga stagnacija Sovjetskog Saveza uskoro kulminirati kolapsom.