Sa američkih berzi izbrisano 2,9 triliona dolara
U nevjerovatnom udaru na zapadna tržišta kapitala u ponedjeljak je 2,9 triliona dolara doslovno preko noći "izbrisano" sa američkih berzi usljed velike zabrinutosti investitora zbog moguće globalne recesije. Američki berzanski indeksi su oštro pali u ponedjeljak, a Dow Jones Industrial Average zabilježio je najgori dan u posljednje dvije godine. Japansko tržište dionica zabilježilo je najgori pad od Crnog ponedjeljka na Wall Streetu 1987. godine, pridonoseći strahovima od globalnih previranja na tržištima.
Rasprodaja dionica na zapadnim berzama krenula je nakon razočaravajućeg izvještaja o radnim mjestima u SAD u julu, koji je objavljen u petak. Investitori su također zabrinuti da Federalne rezerve (FED) kasne sa smanjenjem kamatnih stopa kako bi se potaknula ekonomija, pri čemu je američka centralna banka koja je u privatnom a ne državnom vlasništvu prošle sedmice odlučila zadržati kamatne stope na najvišim nivoima u posljednje dvije decenije.
Zbog straha od globalne resecije investitori su na američkim berzama počeli rasprodavati megacap tehnološke dionice, kao i dionice kompanija nekada popularne umjetne inteligencije, prenose američki mediji. Tehnološke dionice su najviše nastradale tokom panične rasprodaje u ponedjeljak. Mediji procjenjuju da je oko 2,9 triliona dolara od petka do ponedjeljka "izbrisano" sa američkih berzi, a pojavile su se i špekulacije da su berze navodno zatvorile platforme za trgovanje kako bi spriječile daljnu rasprodaju dionica. Međutim, ta informacija nije zvanično potvrđena.
Nvidia je samo u ponedjeljak izgubila 6,4 posto od svoje vrijednosti, što je najveći nivo pada u 52 sedmice od gotovo 29 posto. Apple je pao u ponedjeljak 4,8 posto nakon što je Berkshire Hathaway Warrena Buffetta prepolovio svoj udio u proizvođaču iPhonea. Ostali zvučniji gubitnici su Tesla, sa padom od 4,2 posto, te Super Micro Computer, sa padom od 2,5 posto u jednom danu.
Čelnici sa Wall Streeta zato pojačavaju pritisak na FED da smanje kamatne stope nakon velikih i paničnih rasprodaja dionica na berzama u SAD. Glavni ekonomist JP Morgana Michael Feroli sugeriše da čak postoji sve veći argument za smanjenje stope prije sljedećeg planiranog sastanka FED-a 17. i 18. septembra. "Postoji snažan razlog za djelovanje prije septembra", rekao je Feroli, prenosi Yahoo! Finance.
Predsjednik FED-a Jay Powell odbacio je ideju smanjenja kamata za 50 baznih peona nakon što su ga novinari pitali o tome na konferenciji za novinare prošle srijede, što je zvučalo kao da je smanjenje od 25 baznih poena vjerojatnije u septembru ako FED odluči djelovati. "Ne želim biti baš specifičan o tome što ćemo učiniti, ali to nije nešto o čemu trenutno razmišljamo", rekao je Powell na konferenciji za novinare.
Inače, FED je gotovo prisiljen držati kamatne stope visokima kako bi držao pod kontrolom inflaciju, koju je prouzrokovao ogromnim štampanje fiat novca na početku Covid pandemije 2020. godine.