Trump je samo još jedan proratni kandidat
Iako mnogi širom svijeta vjeruju kako je američki predsjednički kandidat Donald Trump "čovjek koji donosi mir", on je zapravo, kada se analizira njegov prethodni mandat, ipak samo još jedan klasični američki proratni kandidat. Robert F. Kennedy, koji je u avgustu odustao od predsjedničke utrke kako bi podržao Trumpovu kandidaturu, u maju je govorio o tome kako je Trumpov ministar odbrane bio je lobist Raytheona (proizvođač oružja, op. red.) te kako je Trump više od Bidena naoružavao Ukrajinu.
"Jednostrano je napustio sporazum sa Rusijom o nuklearnim projektilima srednjeg dometa. Zaoštrio je napetosti između Ukrajine i Rusije što je na kraju izazvalo rat. Na najviše položaje u svojoj administraciji imenovao je najgore neokonzervativce (američke Jevreje, op. red.): Johna Boltona, HR McMastera, Roberta O'Briena i Lindsey Grahama. Bombardovao je Siriju, ubio iranskog generala i nije okončao rat u Afganistanu. Ako mislite da bi drugi Trumpov mandat bio drugačiji, upuštate se u fantazije", rekao je Kennedy u maju, dok danas izjavljuje da će Trump donijeti mir u svijetu.
Trump je 2018. i 2019. naredio izbacivanje rekordnog broj bombi na Afganistan - desetak puta više nego Obama 2015. i Biden 2021. Također je dvaput bombardirao Siriju i uveo sankcije izgladnjivanja tamošnjeg naroda, što je Quincy Institute nazvao "besmislenom okrutnošću". Obavjestio je američki narod kako je ostavio trupe u Siriji radi sirijske nafte. "Uzeo sam naftu. Jedine trupe koje sam tamo ostavio uzimaju i štite naftu", pojasnio je Trump, što predstavlja klasičnu krađu energetskih resursa.
U junskoj predsjedničkoj debati Trump je tadašnjeg kandidata Bidena nazvao Palestincem, pri čemu mu je Palestinac omiljena uvreda. U septembru je pozvao sve koji žele da zaštite interese Izraela da glasaju za njega, dodajući ponosno da je bio najbolji prijatelj kojeg je Izrael ikada imao. Prema Johnu Sawersu, bivšem šefu MI6, Netanyahu želi povratak Trumpa na vlast, znajući da će Vašington sa njim podržati Izrael ako izbije rat sa Iranom. Sawers je dodao da je Trump bio američki predsjednik kojim je bilo najlakše manipulisati.
Zbog toga uopšte ne čudi zašto Anthony Blinken, sadašnji državni sektretar SAD i jedan od vodećih neokonzervativaca, kaže da je potpuno nebitno ko će pobijediti na američkim predsjedničkim izborima, jer se vanjska politika SAD neće mijenjati kod god da odnese pobjedu. Mnogi pamte i izjavu Trumpa koji je zamjerio Tajvanu što je Amerikancima ukrao biznis sa čipovima. "Žele da ih štitimo i žele zaštitu, ali nam ne plaćaju za to. Mafija vas tjera da plaćate, zar ne?", jednostavno je sažeo svoju vanjsku politiku Donald Trump.
Reference na mafijaške iznude mogu se naći i u Trumpovim izjavama o NATO-u, kada je rekao drugim članicama alijanse da "ako ne plate", on će morati reći Rusiji da ide naprijed i da "radi šta god, dovraga, želi". Ako je tako bilo u prvom Trumpovom mandatu, zaista nije jasno zašto bilo ko vjeruje da će u drugom mandatu, naravno ako pobijedi (što se čini sve vjerovatnijim) biti drugačije, zaključuje Geopolitika.