Menu
RSS

Štampanje novca u SAD ključni uzrok inflacije

Ključni uzrok trenutne inflacije u svijetu je to što su Sjedinjene Američke Države tokom pandemije Covida-19 naštampale ogromne količine novca bez pokrića kako bi svoje ekonomske probleme rješavale pljačkom drugih zemalja, rekao je nedavno na 16. samitu BRICS-a u Kazanu ruski predsjednik Vladimir Putin.

"Razlog inflacije i rasta cijena hrane u svijetu je to što se tokom pandemije Covida-19 emitovalo (naštampalo) oko 6 triliona dolara u Sjedinjenim Američkim Državama te još dodatno oko 3 triliona dolara u eurozoni u Evropi. Ta su sredstva izbačena na svjetska tržišta, pri čemu je Zapad za bezvrijedan novac kupovao gotovo sve što je stigao", istakao je Putin.

Pretvaranje američkog dolara u oružje je velika greška, istakao je Putin. Tu je primjedbu iznio nakon oštre ocjene korištenja valute kao političkog alata od strane predsjednice Nove razvojne banke (NDB) Dilme Rousseff. Prema njoj, korištenje američkog dolara "kao oružja za promjenu životnih uvjeta stanovništva" negativno utiče na globalnu geopolitiku.

Veliki val sankcija protiv Rusije prisilio je mnoge zapadne kompanije u raznim industrijskim sektorima - uključujući proizvodnju hrane, odjeće i automobila - da napuste zemlju i ozbiljno je ograničio sposobnost ljudi da putuju i vrše međunarodne bankovne transfere, istakla je Rousseffova. "Dolar ostaje najvažniji instrument svjetskih finansija, a njegova upotreba kao sredstva za postizanje političkih ciljeva potkopava povjerenje u ovu valutu i smanjuje njene mogućnosti", rekao je ruski predsjednik.

Rusija ne nastoji srušiti dolar ili ga poraziti, već umjesto toga ne želi raditi s njim, dodao je Putin. "Bili smo naprosto prisiljeni tražiti druge alternative, što se sada i događa", rekao je ruski čelnik. Ruske finansijske institucije bile su odsječene od zapadnog finansijskog sistema SWIFT početkom ruskog rata u Ukrajini 2022. godine.

Kao odgovor na to Moskva je ubrzala trgovinu sa međunarodnim partnerima koristeći njihove nacionalne valute. Trend sve više podržavaju zemlje članice BRICS-a, koje su za trgovinske obračune prešle sa korištenja dolara i eura na nacionane valute. Više od 95 posto međusobnih plaćanja između Rusije i njenog najvećeg trgovinskog partnera Kine sada se obavlja u rubljama ili juanima, potvrđuju podaci ruske vlade.

Kada su SAD i EU zaplijene ruske devizne rezerve, brojne zemlje širom svijeta počele su tražiti alteranativna rješenja za svoje rezerve. "Nakon što su SAD zaplijenile rusku imovinu brojne centralne banke više nisu bile voljne držati svoje rezerve u američkim dolarima. Jedina alternativa je zlato, jer ga mogu fizički držati u svojim zemljama", istakao je za KWN Egon von Greyerz, švajcarski investicioni bankar.

Ta je potražnja za monetarnim zlatom podigla cijene plementitog metala na rekordne nivoe. Von Greyerz očekuje da će cijene zlata i dalje rasti.