Menu
RSS

Uz pad ekonomije raspada se i njemačka vlada

Njemački kancelar Olaf Scholz smijenio je u srijedu ministra finansija Christiana Lindnera, koji je i lider manjeg koalicionog partnera u vladi Liberalno - demokratske partije (FDP). Scholz je najavio i mogućnost prijevremenih izbora, prenose njemački mediji. "Danas sam zatražio od predsjednika Frank - Waltera Steinmeira da smijeni ministra finansija. Osjećam se primoran da napravim ovaj potez jer nam je potrebna efikasna vlada", rekao je Scholz (Socijaldemokratska partija Njemačke SPD) na vanrednoj konferenciji za novinare.

Njemački kancelar je najavio i da će na prvoj sjednici Bundestaga u novoj godini postaviti pitanje povjerenja svojoj socijaldemokratsko - zeleno - liberalnoj vladi, a ako to povjerenje ne bude ukazano, pokrenuće proceduru za raspisivanje prijevremenih izbora koji bi bili održani do kraja marta. Redovni izbori su inače zakazani za septembar 2025. Scholz je najavio i da će se sastati sa liderom demohrišćanske opozicije Fridrihom Mercom (Krišćansko - demokratska unija CDU) što je pre moguće "jer Nemačka ne može da čeka".

Vodeći predstavnici koalicionih stranaka danima pokušavaju da pronađu zajedničke smjernice u politici vlade, posebno u vezi sa budžetom za 2025. godinu, o čemu se u Vladi spore mjesecima. Dok se SPD i Zeleni zalažu za veći budžet koji bi uključivao i pomoć bolesnoj automobilskoj industriji, Lindner i FDP insistiraju na mjerama štednje. Tokom konferencije za novinare kancelara Scholza, FDP je najavio povlačenje iz koalicione vlade.

Inače, Njemačka je u ekonomskom vrtlogu, smatra Andreas Ruter, konsultant s preko 30 godina iskustva u korporativnom restrukturiranju. Ruter, šef AlixPartnersa za Njemačku, ističe da je trenutna situacija u njemačkom poslovnom sektoru bez presedana i ozbiljnija od svega što je do sada vidio - od dotcom krize i finansijskog kolapsa do pandemije. Kriza je pogodila ključne industrije - kao što su automobilska, hemijska i inženjerijska - prisiljavajući AlixPartners da odbije klijente zbog prevelike potražnje za uslugama restrukturiranja.

Njemačka ekonomija nije zabilježila značajniji rast od kraja 2021. godine, piše Financial Times. Godišnji bruto domaći proizvod (BDP) je na putu da padne drugu godinu zaredom, industrijska proizvodnja (bez građevinskog sektora) pala je za 16 posto od 2017. godine, a poslovne investicije opadaju većim dijelom posljednje dvije decenije. U padu su i direktne strane investicije. Prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) prognoze za 2024. predviđaju rast njemačkog BDP-a od samo 0,8 posto, što Njemačku svrstava među najsporije rastuće velike ekonomije, uz Italiju.

Industrijska proizvodnja, glavni oslonac njemačke privrede, pretrpjela je težak udarac. Volkswagen, simbol njemačkog automobilskog sektora, upozorava na moguće zatvaranje tvornica na domaćem tlu, dok se hemijski gigant Thyssenkrupp suočava sa neizvjesnom sudbinom svojih čeličana. Continental, proizvođač guma, razmišlja o prodaji svoje automobilske divizije. Robin Winkler, glavni ekonomista Deutsche Bank za Njemačku, opisuje situaciju kao "najizraženiji pad u poslijeratnoj historiji industrijske proizvodnje" u Njemačkoj.