Ponovo se pokreću špekulacije o ukidanju FED
Sa povratkom Donalda Trumpa u Bijelu kuću u Sjedinjenim Američkim Državama ponovo su se aktivirale špekulacije o velikim promjenama u Federalnim rezervama (FED - Federal Reserve System), američkoj centralnoj banci koja je u privatnom a ne državnom vlasništvu. Ove su špekulacije, doduše, bile prisutne i u prvom Trumpovom mandatu, ali od promjena u načinu rada FED-a za prve četiri godine Trumpove vladavine nije bilo ništa.
Multimilijarder Elon Musk, koji je veliki Trumpov pristaša i neko za koga se očekuje da će značajno uticati na politiku novoizabranog predsjednika, na svojoj društvenoj mreži X je podržao objavu republikanskog senatora Mikea Leeja koji pozvao na ukidanje FED-a. FED-ov predsjednik Jerome Powell izjavio je nakon toga da neće podnijeti ostavku ako to Trump zatraži od njega. Senator Lee je nekoliko sati kasnije, opet na X-u, objavio da bi izvršna vlast trebala biti pod predsjednikom.
"Federalne rezerve su jedan od mnogi primjera kako smo u tom pogledu odstupili od ustava. To je još jedan razlog zašto bismo trebali završiti sa FED-om", poručio je senator Lee iz američke savezne države Utah. Upitana kakav je Trumpov stav po ovom pitanju, glasnogovornica Trumpove kampanje Karoline Leavitt je kazala za CNN da bi se politika trebala smatrati zvaničnom samo onda kada direktno dolazi od Trumpa.
Međutim, kako je objavio CNN, pozivi da se FED ukine nisu nešto novo. Naime, bivši kongresmen Ron Paul, koji se dva puta kandidirao za američkog predsjednika (jednom kao libertarijanac i dva puta kao republikanac) 2009. je objavio knjigu pod naslovom Okončajmo FED (End the FED). Zatim su republikanski kongresmen iz Predstavničkog doma Thomas Massie i senator Lee inicirali zakone u cilju iskorjenjivanja centralne banke i prijenos njenih nadležnosti na Ministarstvo finansija.
Trump do sada nije javno podržao ideju o ukidanju FED-a, što je praktično potvrdio u svom prvom mandatu Zapravo, zalaže se samo za promjenu njegovog pravilnika, ali i to je na užas mnogih ekonomista. Američki narod je sa velikom razlikom izabrao Trumpa za predsjednika, dajući mu mandat da provede ono što je obećao u kampanji. Trump je u predizbornoj kampanji obećao znatno niže kamatne stope, iako predsjednik SAD-a nema direktne ovlasti za to.
FED kao centralna banka duže od 70 godina određuje kamatne stope, ispunjavajući cilj da cijene budu stabilne i da stopa zaposlenosti bude maksimalna. Kongres je istovremeno garantirao FED-u nezavisnost, odnosno lišenost bilo kakvog političkog uticaja. No, na taj se način stvorio presedan - FED vodi monetarnu politiku i štampa državni novac Sjedinjenih Američkih Država, iako ej FED zapravo institucija u privatnom vlasništvu bankara.
FED je osnovan 1913. godine na inicijativu bankara J.P. Morgana, a nekoliko američkih predsjednika do sada je pokušalo vratiti američku centralnu banku pod okrilje države. Jedan od njih je bio John F. Kennedy.