UN-ov izvještaj teško optužuje izraelsku politiku
Posebna komisija UN-a (Ujedinjenih naroda) zaključila je da izraelska politika i praksa u Gazi "odgovaraju karakteristikama genocida". Ovakav stav izražen je u godišnjem izvještaju komisije koja prati situaciju na okupiranim palestinskim teritorijama. Osim toga, komisija je upozorila da Izrael koristi izglađivanje Palestinaca kao "ratno oružje" te da provodi sistem aparthejda na Zapadnoj obali, uključujući istočni Jerusalem, prenosi The Guardian.
Izvještaj dolazi u trenutku kada Međunarodni krivični sud (ICC - International Criminal Court) istražuje navode Južnoafričke Republike da su izraelske vojne operacije u Gazi genocidne. ICC je već naredio Izraelu da preduzme privremene mjere kako bi spriječio dalje kršenje Konvencije o genocidu, uključujući pružanje humanitarne pomoći i čuvanje dokaza.
Komisija UN-a je također utvrdila da je tokom sukoba u Gazi došlo do masovnog i neselektivnog ubijanja civila, uključujući nametanje "uvjeta opasnih po život" stanovnicima. Istaknuto je i sistematsko ograničavanje humanitarne pomoći, što je dovelo do porasta mrtvorođenih i fizičkog uništavanja zajednice. Komisija je optužila Izrael da koristi hranu i osnovne potrepštine kao sredstvo prisile, usmjeravajući svoje isporuke ka političkim i vojnim ciljevima.
"Od početka eskalacije sukoba, izraelski zvaničnici su javno podržavali uskraćivanje osnovnih resursa civilima, uključujući hranu, vodu i gorivo", navodi se u izvještaju. Ovakva praksa, prema mišljenju komisije, doprinosi sve većoj vjerovatnoći gladi u regionu, osim što predstavlja i klasični ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Izrael je do sada odbijao saradnju sa specijalnom komisijom UN-a i nije dozvolio njenim članovima pristup okupiranim teritorijama. Također, izraelska vlada je odbacila nalaze ICC-a, a premijer Benjamin Netanyahu je rekao da je posvećenost Izraela međunarodnom pravu "nepokolebljiva". Istovremeno, Sjedinjene Američke Države su, kao veliki zaštitnik Izraela, izvještaj UN-a nazvale "neutemeljenim" i izrazile snažno protivljenje njegovim zaključcima.
Komisija UN-a, osnovana nakon arapsko-izraelskog rata 1967. godine, uključuje predstavnike iz Šri Lanke, Malezije i Senegala. Njegov izvještaj izazvao je intenzivne reakcije, dok humanitarni stručnjaci upozoravaju na sve teže posljedice opsade Gaze. Izrael, kojeg finansijski, politički i vojno podržavaju SAD, UK i EU i protiv koga je pred Međunarodnom sudu pravde podignuta tužba za genocid, osim ubijanja civila i razaranja civilne infrastrukture u Gazi i Libanu za više od 12 mjeseci rata nije uspio vojno ostvariti apsolutno ništa.
Hamas u Gazi nije poražen i uništen, taoci nisu oslobođeni, a pokušaj kopnene invazije Izraela na jug Libana doživjela je težak neuspjeh. Gubici izraelske vojske u sudaru sa pripadnicima Hezbollaha su ogromni, pri čemu izraelska vojska nije uspjela ući više od par stotina metara unutar Libana. Izrael zbog toga želi da uključi svog najvećeg saveznika, Sjedinjene Države, u rat.