SAD blokira rezoluciju UN i prekid vatre u Gazi
Sjedinjene Države su iskoristile pravo veta kako bi blokirale novi nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a koji je zahtijevao trenutni i bezuvjetni prekid vatre u Pojasu Gaze. Rezoluciju, koju je izradilo deset nestalnih članica Vijeća sigurnosti, podržalo je četrnaest od petnaest članica, ali su SAD bile jedine koje su iskoristile veto. Ovo je peti put od oktobra 2023. da su Sjedinjene Države blokirale slične prijedloge vezane za prekid vatre u Gazi, izvijestila je Al Jazeera.
Nacrt rezolucije, koji se sastoji od devet paragrafa, poziva na hitno uspostavljanje bezuslovnog i trajnog prekida vatre i zahtjeva od svih strana da poštuju međunarodno pravo, oslobode taoce i pruže humanitarnu pomoć. Dokumentom se također traži da generalni sekretar UN-a izvijesti Vijeće sigurnosti o napretku u implementaciji rezolucije u roku od tri sedmice od njenog usvajanja, prenosi Middle East Eye.
Podsjetimo, tenzije na Bliskom istoku su eskalirale 7. oktobra 2023. godine, kada su pripadnici Hamasa iz Gaze napali izraelsku teritoriju, odnosno okupiranu Palestinu, ubivši mnoge stanovnike izraelskih pograničnih naselja i uzevši više od 250 talaca, uključujući žene, djecu i starce. Hamas je ovaj napad opravdao kao odmazdu za izraelske akcije u džamiji Al-Aqsa na Brdu hrama u Jerusalemu.
Kao odgovor na napad, Izrael je blokirao pojas Gaze, dom za 2,3 miliona Palestinaca prije početka sukoba, i pokrenuo intenzivne zračne napade na Gazu, Liban i Siriju, nakon čega je uslijedila kopnena operacija u palestinskoj enklavi. Odluka Sjedinjenih Država da blokiraju rezoluciju o prekidu vatre pokazuje duboku političku podjelu u Vijeću sigurnosti UN-a u vezi s izraelsko - palestinskim sukobom.
Dok zapadne sile, uključujući Sjedinjene Države, često podržavaju Izrael, mnoge zemlje u Africi, Aziji i Latinskoj Americi naglašavaju potrebu za humanitarnim pristupom i međunarodnim pritiskom na sve strane kako bi se zaustavilo nasilje. Za međunarodnu zajednicu, ovaj američki veto predstavlja ozbiljan izazov u nastojanjima da se postigne stabilnost u Gazi uz istovremeno balansiranje političkih i sigurnosnih interesa na Bliskom istoku.
Očekuje se da će dalje tenzije i zastoji u Vijeću sigurnosti UN-a dodatno zakomplicirati napore za postizanje dugoročnog mira. Prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze, broj žrtava među Palestincima dostigao je 44.000, dok je više od 104.000 ljudi povrijeđeno. Međutim, prema brojnim vojnim analitičarima (Ritter, McGregor, Johnson i tako dalje) izraelska vojska nije ostvarila niti jedan proklamovani cilj u Gazi - Hamas nakon godinu dana brutalnog sukoba nije uništen, a izraelski taoci nisu oslobođeni.
Izrael, kojeg podržavaju SAD, UK i EU i protiv koga je pred Međunarodnim krivičnim sudom (ICC - International Criminal Court) podignuta tužba za genocid, pokrenuo je 1. oktobra pokušaj invazije na Liban. Međutim, Izrael je u Libanu doživio potpuni neuspjeh u sudaru sa Hezbollahom.