Razorni ruski projektil poslao poruku Zapadu
Ruska vojska je u noći sa srijede na četvrtak ispalila na ciljeve u Dnjepru (Dnjepropetrovsk) u Ukrajini potpuno novi interkontinentalni hipersonični balistički projektil sa šest bojevih glava kao veoma ozbiljno upozorenje Ukrajini, Sjedinjenim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu i Zapadu. Projektil je pogodio neimenovano industrijsko preduzeće u Dnjepru u kojem se nalazi pogon za proizvodnju raketa Pivdenmash (bivši Yuzhmash).
"Kao odgovor na upotrebu američkog i britanskog oružja dugog dometa 21. novembra ove godine ruske oružane snage su pokrenule kombinovani napad na jedan od objekata ukrajinske odbrambene industrije", rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin u televizijskoj izjavi.
U video snimku (video) kojeg je na platformi X objavio bivši ruski predsjednik Dmitry Medvedev vidi se kao šest bojevih glava padaju na ukrajinsko tlo sa zastrašujućom snagom i brzinom. Putin je u televizijskom obraćanju rekao da je projektil nazvan Oreshnik te da leti brzinom od 10 Macha (brzina zvuka), odnosno 3 kilometra u sekundi. On je također istakao da ni SAD ni EU nemaju protivraketni sistem sposoban da presretne takav projektil te je još jednom ponovio "da Amerika svojim akcijama gura sukob na ovaj nivo, a ne Rusija".
Scott Ritter, bivši obavještajni oficir američkih marinaca i inspektor UN-a za nuklearno oružje i nezavisni vojni analitičar, objavio je na svom Telegram kanalu da je Rusija predstavila novi sistem naoružanja kao upozorenje Ukrajini i Zapadu. On je dodao da se radi o novom projektilu Oreshnik, koji je prema njemu razvijen na modelu vjerovao da je riječ o projektilu RS-26 Rubezh koji se proizvodio u Votkinsku.
"Procjenjuje se da je proizvodnja RS-26, koja je prekinuta 2017., nastavljena prošlog ljeta. Iako se opisuje kao interkontinentalna balistička raketa, domet RS-26 zapravo ovisi o paketu bojeve glave. Ako je naoružan sa jednom bojevom glavom, može premašiti prag od 5.000 kilometara koji se koristi za razlikovanje između projektila srednjeg i interkontinentalnog dometa", napisao je Ritter.
Posebno je istakao da se zasluge za razvoj ovog projektila moraju pripisati bivšem i budućem predsjedniku SAD Donaldu Trumpu, koji se jednostrano povukao iz INF sporazuma sa Rusijom 2019. godine. "Da su SAD ostale u INF sporazumu, ova verzija projektila ne bi bila dostupna za korištenje Rusiji", pojasnio je Ritter. "Ukrajina i njeni zapadni saveznici sada moraju procijeniti razorni potencijal ovog oružja i shvatiti da Rusija može isporučiti ovu bojevu glavu na bilo koju metu u Ukrajini ili Evropi, znajući da protiv nje nema obrane".
"Iako je ruski udar bio nenuklearan, čini se da je projektil nosio MIRV (Multiple Independently-Targetable Reentry Vehicles) teret, što znači da je koristio više bojevih glava za udaranje odvojenih ciljeva. Zamjena nuklearnog tereta u ovom slučaju nenuklearnim i upotreba MIRV tehnologije trebala je poslati poruku", istakao je za CNN Fabian Hoffmann, istraživač Oslo Nuclear Projecta.