Novi ministar energetike SAD pobornik nafte
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump imenovao je Chrisa Wrighta, izvršnog direktora Liberty Energy, za ministra energetike, signalizirajući na taj način povratak Sjedinjenih Država fokusu na fosilna goriva. Wright je poznat kao strastveni pristalica nafte i plina i glasan je kritičar politike klimatskih promjena, koju je više puta nazivao "alarmističkom" i upoređivao je sa "komunizmom u sovjetskom stilu".
Kao osnivač kompanije specijalizovane za usluge na naftnim poljima, Wright je posvećen povećanju proizvodnje fosilnih goriva, videći ih kao ključno sredstvo za podizanje životnog standarda i borbu protiv globalnog siromaštva. Njegovo imenovanje slijedi Trumpovu viziju maksimiziranja domaće proizvodnje energije i odbacivanja međunarodnih sporazuma o klimatskim promjenama. "Ne postoji nikakva klimatska kriza i nismo usred energetske tranzicije", istakao je Wright ranije.
Očekuje se da će Wright implementirati Trumpove planove za obnavljanje strateških rezervi nafte i povećanje kapaciteta za proizvodnju električne energije kako bi zadovoljio rastuću potražnju, prvi te vrste u posljednjih nekoliko decenija. Ako imenovanje bude potvrđeno u Senatu, Wright će zamijeniti Jennifer Granholm, koja je vodila politiku fokusiranu na obnovljive izvore energije kao što su solarna energija i energija vjetra, kao i razvoj električnih vozila.
Granholm je također podržavala projekte za smanjenje emisije ugljika, dok je Wright zagovarao suprotan smjer, fokusirajući se na tradicionalne izvore energije. Ministarstvo energetike u SAD nadgleda ključne sektore, uključujući nuklearni arsenal, odlaganje nuklearnog otpada i strateške rezerve nafte, ali i vodi programe za razvoj novih energetskih tehnologija.
Wrightovo imenovanje izaziva zabrinutost među klimatskim aktivistima i ekološkim organizacijama. Kritičari vjeruju da bi povratak politici fosilnih goriva mogao oslabiti napore SAD-a u borbi protiv klimatskih promjena i uticati na globalnu energetsku tranziciju, prenosi Geopolitika. S druge strane, Trumpova administracija tvrdi da je jačanje domaće proizvodnje energije ključno za ekonomsku stabilnost i smanjenje ovisnosti o uvozu. Wright će igrati ključnu ulogu u oblikovanju energetske politike koja odražava ovu viziju.
Inače, više od 1.800 vrhunskih klimatskih naučnika iz cijelog svijeta, okupljeni oko norveškog Nobelovca za fiziku Ivara Giaevera, misli isto što i Wright. Oni su nedavno potpisali Svjetsku klimatsku deklaraciju u kojoj ističu da ne postoji nikakva vanredna klimatska situacija u svijetu. Naučnici ističu da su sva današnja zastrašujuća klimatska predviđanja generisana pomoću kompjuterskih modela, čiji rezultati zavise od programiranja i unosa podataka.
Prema brojnim nezavisnim analitičarima zelenu tranziciju i CO2 histeriju su osmislili bankari sa Wall Streeta, pošto su u pojavi multipolarnog svijeta ostali bez kontrole nad resursima nafte i prirodnog plina.