Zapad želi dati Ukrajini nuklearno oružje
Američki i evropski zvaničnici razgovarali su o nizu opcija za koje vjeruju da će odvratiti Rusiju od daljnjeg zauzimanja ukrajinske teritorije, uključujući čak i snabdijevanje Kijeva nuklearnim oružjem, objavio je New York Times. Medijski izvještaji kažu da zapadni zvaničnici vjeruju da Kremlj neće značajno eskalirati rat prije nego što Donald Trump položi zakletvu za predsjednika u januaru te im to pruža osnovu za dodatno provociranje sukoba.
Nakon Trumpovog izbora, Sjedinjene Države i njihovi saveznici iz NATO-a počeli su poduzeti korake da hitno isporuče oružje Ukrajini i daju Kijevu mogućnost da koristi oružje dugog dometa za napad na ciljeve unutar ruske teritorije. Američki zvaničnici upoznati sa procjenama obavještajne zajednice rekli su za Times da oružje neće promijeniti izazovnu situaciju sa kojom se Kijev trenutno suočava.
"Američke obavještajne agencije procijenile su da će ubrzanje isporuke oružja, municije i materijala za Ukrajinu učiniti malo da se promijeni tok rata u kratkom roku", prenosi New York Times. Očajnički želeći ojačati poziciju Ukrajine u ratu prije tranzicije vlasti 20. januara, Bidenova administracija planira niz ozbiljnih eskalacija.
"Američki i evropski zvaničnici raspravljaju o odvraćanju kao mogućoj sigurnosnoj garanciji za Ukrajinu, kao što je gomilanje konvencionalnog arsenala dovoljnog za izvršenje udara ako Rusija prekrši primirje", navodi se u tekstu. "Nekoliko zvaničnika je čak sugerisalo da bi Biden mogao vratiti Ukrajini nuklearno oružje koje je od nje oduzeto nakon pada Sovjetskog Saveza".
Prema anonimnim zvaničnicima koji su razgovarali za Times, administracija vjeruje da ruski predsjednik Vladimir Putin neće značajno eskalirati rat sve dok se Trump ne vrati u Ovalni ured. "Ali rizik od eskalacije u omogućavanju Ukrajini da udari Rusiju oružjem koje je isporučilo SAD smanjio se izborom Trumpa", dodaju, vjeruju zvaničnici Bidenove administracije, napominjući da ruski predsjednik Putin zna da mora čekati još dva mjeseca na novu administraciju.
Ta procjena je zasnovana na uvjerenju da će Trump i njegov novi direktor Nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard zauzeti povoljniji stav prema Rusiji. Međutim, tokom svog prvog mandata, Trump se pokazao kao ruski jastreb povećavši sankcije Moskvi, snabdijevajući Ukrajinu smrtonosnim oružjem i protjeravši veliki broj ruskih diplomata iz SAD-a.
U septembru je Putin rekao da bi više volio da potpredsjednica Kamala Harris osvoji Bijelu kuću. "Trump je Rusiji uveo sankcije koliko je bilo koji predsjednik ikada prije, a ako Harris bude dobro prošla, možda će se ona suzdržati od takvih akcija", pojasnio je Putin. Veliki dio američke političke klase proglasio je Trumpa i Gabbard agentima Rusije. Međutim, opsežne istrage o Trumpovim vezama sa Kremljom ostale su prazne.
Osim toga, Times je prošle sedmice izvijestio da nema dokaza da je Gabbard na bilo koji način bila prednost za Putina.