Menu
RSS

SAD prijete ICC-u zbog naloga za hapšenje

Međunarodni krivični sud (ICC - International Criminal Court) izdao je nedavno nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta, tereteći ih za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u Gazi. Ova historijska odluka dovela je do navodnog političkog raskola na Zapadu. Evropska unija, Velika Britanija, Kanada i Australija izrazile su podršku ICC-u, dok su, sa druge strane, SAD otvoreno napale ICC i prijete mu sankcijama.

Američki predsjednik Joe Biden nazvao je optužbe ICC-a "nečuvenim". Bijela kuća je saopštila da u osnovi odbija nalog Suda, dok Vašington radi sa Izraelom, protiv koga je na ICC-u podnesena tužba za genocid, na izradi liste službenika ICC-a koje planiraju sankcionirati. SAD su svojim oružjem podržavale napade izraelske vojske na civile u Gazi.

Analitičari se uglavnom slažu da je ova situacija sa SAD i ICC "duboko ironična", obzirom na to da su Bidenova administracija, a posebno državni sekretar Antony Blinken, stalno tvrdili da podržavaju takozvani "međunarodni poredak zasnovan na pravilima", dok optužuju američke protivnike, poput Kine, da ga navodno krše. Sada ta ista pravila ne važe kada su u pitanju njihovi interesi i interesi njihovih saveznika, pa čak i u slučajevima optužbi za genocid i zločine protiv čovječnosti.

U Sjedinjenim Državama postoji, inače, dvostranačka podrška svemu što Izrael radi, tako da nisu samo demokrate, nego i republikanci, nasrnuli na Hag. Najviši zvaničnici koje je imenovao novoizabrani predsjednik Donald Trump, koji će se vratiti u Bijelu kuću u januaru 2025., također su prijetili ICC-u. Trumpov izbor za savjetnika za nacionalnu sigurnost, neokonzervativni ratni jastreb Mike Waltz, obećao je da će uvesti sankcije tužiocu ICC-a Karimu Khanu, dok je Sud okarakterisao kao "antisemitski".

Sam Trump je, pak, najavio da će prve sedmice po ulasku u Ovalni ured u Bijeloj kući uputiti upozorenje svim američkim fakultetima da će izgubiti finansijsku podršku ukoliko ne sankcionišu sve ono što on naziva antisemitskim istupima studenata. Inače, Trump je za svoj predsjedničku kampanju primio od jevrejske zajednice u SAD donaciju od najmanje 100 miliona dolara.

No, i pored toga Trump nije baš osoba koja se podvrgava "poretku zasnovanom na pravilima", ako se ta pravila tiču SAD. Prva Trumpova administracija udarila je osoblje ICC-a sankcijama još 2020. godine, nakon što je Sud otvorio istragu o optužbama za ratne zločine koje su počinile snage SAD i NATO-a u Afganistanu.

Kao odgovor na nalog ICC-a za hapšenje Netanyahua ovog novembra, republikanski senator Tom Cotton zaprijetio je, vjerovali ili ne, vojnim napadom na Hag. Cotton se poziva na zakon koji je američka vlada odobrila 2002. godine, poznat kao Zakon o invaziji na Hag (službeno nazvan Zakon o zaštiti američkih pripadnika vojske iz 2002.).