Menu
RSS

Šokantan izvještaj u SAD o porijeklu virusa

Nadzorni potkomitet američkog Kongresa zaključio je nakon dvogodišnje istrage pandemije koronavirusa da je virus Covid-19 vjerovatno nastao u laboratoriji u Vuhan u Kini, prenose američki mediji pozivajući se na izvještaje ovog tijela. Odabrana potkomisija Predstavničkog doma za nadzor pandemije koronavirusa objavila je 2. decembra izvještaj na 520 stranica, u kojem su detaljno navedeni nalazi istrage potkomiteta.

Izvještaj navodi da je američki Nacionalni institut za zdravlje (U.S. National Institutes of Health) finansirao istraživanje povećanja funkcije (gain-of-function) virusa na Institutu za virusologiju u Vuhanu (WIV - Wuhan Institute of Virology) te da je EcoHealth Alliance koristila dolare američkih poreskih obveznika da omogući ovo laboratorijsko istraživanje. Također je utvrđeno da su kineski vlada, pojedine agencije unutar američke vlade te neki članovi naučne zajednice, nastojali prikriti činjenice o porijeklu pandemije.

Komisija je saopštila da Covid-19 ima biološke karakteristike koje se ne nalaze u prirodi i da podaci pokazuju da su svi slučajevi Covida-19 nastali kao rezultat unošenja u ljude, za razliku od prethodnih pandemija, gdje je bilo više slučajeva prelijevanja. "Da je postojao bilo kakav dokaz prirodnog porijekla do sada bi se pojavio", navodi se u saopštenju za javnost nadzornog potkomiteta.

U izvještaju se također navodi da Institut za virusologiju u Vuhanu ima historiju istraživanja "pojačanja funkcije" pod niskim mjerama biološke sigurnosti. Nekoliko istraživača na Institutu za virusologiju u Vuhanu razbolilo se od virusa sličnog Covidu mjesecima prije nego što je prvi slučaj izbijanja navodno otkriven na vlažnoj pijaci, navodi se u izvještaju.

Dalje se u dokumentu dodaje da je u januaru 2021. godine američki State Department objavio neklasificiranu informativnu listu u kojoj se navodi: "Vlada SAD-a ima razloga vjerovati da se nekoliko istraživača unutar WIV-a razbolilo u jesen 2019., prije prvog identifikovanog slučaja izbijanja virusa, sa simptomima koji su u skladu sa Covid-19 i sa uobičajenom sezonskom bolešću".

Također se ističe da je Anthony Fauci, bivši direktor Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti (NIAID), "potaknuo" istraživačku studiju pod nazivom Proksimalno porijeklo SARS-CoV-2 koja je odbacila ideju da je virus laboratorijski konstruisan, kako bi "pobio" teoriju laboratorijskog curenja. Fauci je na saslušanju u junu pred Kongresom svjedočio "da nije odbacio tu teoriju o curenju u laboratoriju te da je nije smatrao teorijom zavjere".

U izvještaju se između ostalog navodi da je Tajvan obavijestio Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) 31. decembra 2019. o "atipičnim slučajevima upale pluća" prijavljenima u Vuhanu i zatražio od agencija da istraže, ali je WHO ignorisala  upozorenja. Odgovor WHO-a na pandemiju Covid-19 bio je "jadan neuspjeh jer je popustio pod pritiskom Komunističke partije Kine i stavio političke interese Kine ispred njenih međunarodnih dužnosti", navodi se u izvještaju Nadzornog potkomiteta američkog Kongresa.