SAD i Ukrajina potpisale sporazum o resursima
Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su u četvrtak dugo očekivani sporazum o prirodnim resursima Ukrajine nakon nekoliko prethodnih mjeseci napetih pregovora. U saopštenju američke administracije se navodi da sporazum "šalje poruku Rusiji" te da je administracija predsjednika Donalda Trumpa "posvećena mirovnom procesu koji je usmjeren na slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu".
Ukrajinska ministrica privrede Yulia Svyrydenko doputovala je u Vašington nakon napretka u pregovorima kako bi potpisala sporazum s američkim ministrom finansija Scottom Bessentom. Nakon što je s Bessentom sudjelovala na ceremoniji potpisivanja, ona je na društvenim mrežama objavila glavne odredbe sporazuma. Navela je da se sporazumom osniva investicijski fond za obnovu s ciljem privlačenja zapadnih investicija u ukrajinske projekte u oblasti minerala, nafte i gasa.
Naglasila je da prirodni resursi ostaju vlasništvo Ukrajine te da će Kijev samostalno odlučivati o lokacijama eksploatacije. Partnerstvo će biti ravnopravno, u omjeru 50:50, bez obveze zaduživanja prema SAD-u. Sjedinjene Države preuzet će ulogu u privlačenju kapitala i tehnologije u projekte na ukrajinskom teritoriju. Američki predsjednik Donald Trump je ranije zahtijevao da Ukrajina vrati 350 milijardi dolara pomoći za koju tvrdi da su joj pružile SAD tokom rata, što je ukrajinski predsjednik do sada odbijao.
Trump je također opisao sporazum kao pobjedu za svoju stranu, rekavši da će njegova zemlja dobiti nazad "u teoriji mnogo više" od milijardi koje je Ukrajini dao njegov prethodnik Joe Biden. Međutim, jezik koji SAD sada koriste prilikom objave sporazuma mnogo je oštriji prema Rusiji nego što je to obično slučaj u Trumpovoj administraciji.
U saopštenju američkog Ministarstva finansija sada se spominje "invaziju Rusije punog opsega" i dodaje da "ni jednoj državi ili osobi koja je finansirala ili snabdijevala ruski ratni stroj neće biti dopušteno da ima koristi od obnove Ukrajine. To će ohrabriti Kijev, koji je zahtijevao veći pritisak na Rusiju u razgovorima između Moskve i Vašingtona o mogućem prekidu vatre, prenosi Geopolitika.
Uprkos činjenici da se većina razgovora o sporazumu odnosi na mineralno bogatstvo Ukrajine, sporazum također uključuje odredbe za nove naftne i plinske projekte i srodnu infrastrukturu. U svim slučajevima, resursi navodno ostaju u vlasništvu Ukrajine, iako će SAD imati zajednički pristup. U sporazumu se također navodi da će u prvoj deceniji investicionog fonda za obnovu, profit biti u potpunosti reinvestiran u ukrajinsku ekonomiju. Nakon tog perioda, profit se može podijeliti između partnera.
SAD su ovaj sporazum označile kao ključni ukoliko Ukrajina želi nastaviti primati vojnu pomoć Vašingtona. Međutim, to bi značilo i promjenu strategije Trumpa prema pregovorima sa Rusijom. Moskva još nije komentarisala sporazum.